Мінімуми заходу на посадку в авіації • Дзудзило 🙂
АвіаціяОпубліковано: Теги:

Мінімуми заходу на посадку в авіації

Під час виконання будь-якого заходу на посадку необхідно, перш за все, ознайомитись з особливостями аеродрому прибуття, про вимоги до здійснення посадки, засоби аеронавігаційного забезпечення, і насамперед про мінімуми. Далі більш детально про MDA/MDH, DH/DA. Також розкажу про MSA.

Що за мінімуми?

«Мінімуми» заходу — певна умова при зниженні, за якої захід або продовжується, або здійснюється відхід на друге коло. Причинами відходу можуть бути різні обставини:

  • Нестабілізований захід на посадку
  • Неправильна конфігурація
  • Зсув вітру на заході
  • Зайнята злітно-посадкова смуга
  • Відсутність видимості на момент прольоту MDA/MDH & DA/DH

Якщо з першими пунктами більш-менш зрозуміло, хотілось би поговорити про останній на прикладі аеропорту Львів (UKLL).

Категорії заходу

Літаки, в залежності від швидкісних характеристик (значення Vref), діляться на категорії:

КатегоріяШвидкість Vref, knotsПриклад
A<90Cessna 172
B91<120Dash 8 Q400
C121<140Boeing 737MAX
D141<165Boeing 777
E (військові, окремі цивільні)>166F-16, МІГ-29, Concorde

Якщо літак категорії A, але здійснює посадку з високою швидкістю (для категорії B), при цьому застосовуються мінімуми для категорії B. Що цікаво, навпаки це правило не працює: якщо Boeing 777 заходитиме з низькою швидкістю, він все одно залишатиметься в категорії D.

Jeppesen чарт для Rwy 13 аеропорту Львів (UKLL)

Коли погодні умови погіршуються і видимість падає нижче 1500 метрів, в METAR замість видимості вказують RVR, метод вимірювання видимості на смузі дещо інший. Для категорій літака виокремлюють обмеження за значенням RVR. Окремо існує обмеження для різних систем освітлення, для Circling та Straight-in заходів.

В описаному вище чарті для Львова існує поділ на категорії по швидкості заходу для Straight-in landing. Також є обмеження за значенням RVR для Full lighting, ALS out (Approach landing system). Окремо описано обмеження для Circling procedure, де швидкості вказані явно.

Мінімальна абсолютна/відносна висота зниження (MDA/MDH)

Простою мовою, мінімальна абсолютна/відносна висота зниження (MDA/MDH відповідно), є мінімальною висотою, до якої пілот має право знижуватись при виконанні неточного заходу на посадку, або Circling процедури.

До встановлення візуального контакту зі смугою зниження заборонено

На фінальному етапі зниження, після прольоту Final approach fix (FAF), пілот літака має право знижуватись до висоти MDA та знаходитись на ній до того моменту, коли не буде встановлено візуальний контакт зі злітно-посадковою смугою. Якщо візуального контакту не встановлено та було досягнуто MAP (Missed approach point), пілот зобов’язаний здійснити відхід на друге коло.

Значення MDA(H) для неточного LOC заходу у Львові для Rwy 13

Висота прийняття рішення (DA/DH)

Для виконання точних заходів на посадку використовується значення абсолютної/відносної висоти прийняття рішення (DA/DH відповідно).

Значення DA(H) для точного ILS заходу у Львові для Rwy 13

Висота прийняття рішення (DA/DH) визначає, коли приймається рішення про продовження заходу (доповідь «continue») або відхід на друге коло («go around»).

Minimum Sector Altitude (MSA)

MSA (Minimum Sector Altitude) — мінімальна безпечна абсолютна висота у секторі підходу. Відображається на чартах Jeppesen у вигляді кола з характеристиками (радіомаяк, значення MSA). MSA забезпечує мінімальну висоту 1000 футів (300 метрів) над перешкодами у визначеному секторі.

Відображається MSA в таких чартах:

  • Instrument Approach Procedure (IAP)
  • Standard Instrument Departure (SID)
  • Standard Terminal Arrival Route (STAR)
MSA на чартах Львова

Пілоти зобов’язані знати MSA для району, в якому здійснюється політ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *