Що таке абсолютна та відносна вологість повітря
Повітря, яке навколо нас, завжди насичене вологістю. Водяна пара потрапляє у повітря як наслідок випаровування води з різних поверхонь, наприклад, з поверхні води, рослин тощо. Хоч вологість не «видно», вона впливає на наше життя, здоров’я та навколишній світ.
Вологість повітря
Вологість повітря — це величина, що визначає кількість води в повітрі.
Уявіть: ви виходите з прохолодного кондиціонованого приміщення на спекотну вулицю. Відразу відчуваєте, як вологе повітря обволікає ваше тіло. Це водяна пара, що випаровується з поверхні землі, водойм, рослин. Чим вища вологість, тим більше водяної пари міститься в повітрі. Вологість має значний вплив на:
- Людину: висока вологість може ускладнювати дихання, викликати відчуття задухи, а також сприятливо впливати на розвиток цвілі та бактерій. Оптимальне значення вологості для житлових приміщень – 40-60%.
- Тварин: деякі тварини, наприклад, собаки, важко переносять високу вологість.
- Рослини: занадто висока або низька вологість може шкодити рослинам.
- Будівлі: висока вологість може призвести до появи цвілі, конденсату, руйнування будівельних матеріалів.
Вологість повітря може бути виражена як і абсолютних величин, і у відносних.
Абсолютна вологість
Абсолютна вологість визначає фактичну кількість води в одиниці об’єму.
Розраховується за формулою: ρa = m / V, де m – маса водяної пари, а V – об’єм повітря.
Відносна вологість
Відносна вологість показує, наскільки абсолютна відрізняється від її максимального значення за такої ж температури. (точка роси). Отже, якщо повітря вміщує половину вологи, яку могло б вмістити, відносна вологість становить 50%.
Розраховується за формулою: φ = ρ / ρ0 x 100%, де ρ – абсолютна вологість повітря, а ρ0 – гранична абсолютна вологість для певної температури (точка роси).
Точка роси
Точка роси — це певне співвідношення температури й вологості повітря, коли вода переходить з газоподібного стану в рідкий — або, інакше кажучи, водяна пара конденсується.
Залишити відповідь