Чому пройшла епоха надзвукових пасажирських літаків
Хотілось би коротко розказати, чому епоха надзвукових пасажирських авіалайнерів пройшла. Отож що стало причиною «сповільнення» авіації та чи існує перспектива реінкарнації Конкорда в найближчому майбутньому.
Епоха Конкордів
Післявоєнні часи стали часом, коли авіація активно розвивалась. З’явились реактивні двигуни, які дозволили підійматись вище, літати швидше та економніше. З часом почали замислюватися над створенням надзвукових літаків.
Епоха Конкордів, наряду з Ту-144 розпочалась в 1976 році, коли було здійснено перший пасажирський рейс із Лондона до Бахрейну. Того ж дня авіакомпанією Air France було розпочато перельоти за маршрутом Париж — Дакар. Спочатку не виконувались трансатлантичні перельоти (через високий рівень шуму), проте з часом і це відбулось.
25 липня 2000 року після відриву в аеропорту “Шарль де Голль” розбився “Конкорд” авіакомпанії Air France, що виконував рейс Нью-Йорка. Уламок DC-10, що злітав до Конкорда пробив паливний бак, викликавши пожежу, яка призвела до відмови двох двигунів. Літак не встиг набрати швидкість і впав за два кілометри від аеропорту.
Тривалий час польоти Конкорда було призупинено. 26 липня 2000 року, British Airways вирішила відновити експлуатацію своїх літаків, тоді як Air France не відновила польоти. Однак 10 квітня 2003 року обидві компанії оголосили про завершення комерційної експлуатації своїх “Конкордів”.
Остаточно зупинило експлуатацію Конкордів постійне зростання цін на пальне у світі на початку 2000-х років. Про те, чому Конкорди перестали літати сьогодні, поговоримо далі.
Конкорд дійсно літав швидко. Навіть дуже швидко. І за це необхідно було платити:
- Експлуатаційні витрати: Експлуатація “Конкорда” була надзвичайно дорогою. Високі витрати пов’язані з витратами на обслуговування лайнера.
- Мала місткість: Місткість “Конкорда” була відносно невелика (близько 100 пасажирів), що робило його менш економічно ефективним для перевезеннь, порівняно з іншими широкофюзеляжними лайнерами.
- Шум та забруднення навколишнього середовища: Зліт та посадка “Конкорда” були пов’язані з високим рівнем шуму, також викиди в атмосферу були суттєвими.
- Вартість квитка: Ціни на квитки значно перевищувала вартість квитків на звичайні трансатлантичні рейси, тому не кожен міг собі дозволити такі перельоти.
- Вимоги до інфраструктури аеропортів: “Конкорд” вимагав особливих умов на аеропортах для зльоту та посадки через свою високу швидкість та особливості конструкції. Це що сильно обмежувало його маршрути.
Отож, зважаючи на описані недоліки, після катастрофи в Парижі Конкорд зупинив польоти.
Майбутнє надшвидкої цивільної авіації
На сьогодні перспективи доволі туманні. Якщо й існують проєкти по створенню надшвидких літаків – вони не отримують достатньо підтримки. Також існує тенденція зробити авіаперевезення більш комфортними та в міру дешевими, аніж швидкими.
Створення великих надзвукових пасажирських літаків а-ля Конкорд вимагає суттєвих інвестицій, обладнання аеропортів та прогресу в появі більш ефективних двигунів.
Отже
Чому пройшла епоха Конкорда та Ту-144? Мабуть, ні. Скоріше вона на паузі. Як мінімум на десятки років, поки який-небудь Ілон Маск не запропонує щось інноваційне.
Залишити відповідь