АвіаціяОпубліковано: Теги:

Класифікація заходів на посадку в авіації

Не всі аеропорти обладнані сучасними системами посадки, такими як ILS/GLS. Іноді система просто не працює або перебуває на обслуговуванні. Далі розкажу, як діляться заходи на посадку, а також у чому відмінності між точним та неточним заходом на посадку.

Поділ заходів за видами

Згідно зі стандартами ICAO заходи діляться на:

IFR заходи на посадку

Точні PA (precision)

Умови для ILS. заходу смуги 36R в Борисполі

Відмінність визначається обладнанням, яке використовується для здійснення посадки. Якщо наземне обладнання та системи літака забезпечать зниження літака по глісаді (vertical guidance), захід стане точним. Якщо «вертикального» супроводу немає, а є лише горизонтальний (VOR/NDB & DME), захід, відповідно, є неточним.

Наприклад, до точних заходів відноситься захід по ILS, GLS.

Category I: DH (висота прийняття рішення) >= 75m (250feet)Задовільняє вимоги APV заходів
Category I: 60m (200feet) =< DH < 70m (250feet)
Category II
Category III
Annex 10 performance для Precision заходів

Відбувається неточний захід приблизно так: літак досягає висоти перехоплення глісади, і утримує її до захоплення сигналу ILS. Після цього відбувається зниження аж до висоти прийняття рішення (DA або desicion altitude). Після цього екіпаж приймяє рішення, продовжувати захід чи здійснити відхід на друге коло.

Неточні NPA (non-precision)

Як було вказано вище, при виконанні неточного заходу на посадку один з компонентів супроводу відсутній. Тобто якщо ILS забезпечує правильність слідування як глісаді, так і по курсу, звичайний VOR-захід буде складнішим і вимагатиме від пілотів та обладнання літака більше уваги, і, відповідно, вимоги до погодних умов виростуть (детальніше про мінімуми). Автоматичні приземлення (Autoland) при виконанні неточних заходів не проводяться. Прикладами є VOR, NDB, LNAV заходи.

Відбувається неточний захід приблизно так: екіпаж поступово знижується, згідно вимог конкремного аеродрому, аж до досягнення MDA (Minimum descent altitude). При цьому повинен встановитись візуальний контакт із ЗПС. Якщо цього не відбулось, виконується процедура відходу на друге коло.

Приклад неточного NDB заходу в аеропорту Бориспіль на 36R. Тут можна побачити висоти, які необхідно витримувати екіпажу на відповідній відстані від BRP DME

Approach with vertical guidance (APV)

Approach with vertical guidance (APV) є інструментальним заходои, точність якого не задовільняє вимоги, описані в ICAO Annex 10 для точних заходів. Однак при цьому забезпечується вертикальне наведення. Особливістю є використання GNSS augmentation систем (SBAS/WAAS).

Прикладом є Localiser Performance with Vertical Guidance (LPV), LNAV/VNAV заходи.

Мінімуми LPV заходів є близькими до ICAO CAT I ILS заходів (200 футів DA та 800м видимість).

Основні категорії заходів на посадку

Заходи на посадку також діляться за характером посадки на фінальному етапі:

Захід на посадку «з прямої» (Straight-in Approach)

Straight-in та Circle-to-land заходи на посадку в Борисполі на 36R

Застосовується, коли можлива посадка з прямої (курсом ЗПС або в межах +-30°).

Захід на посадку «з круга» (Circling Approach)

Circling захід в Борисполі на 36R

Circling approach використовується, коли або погодні умови, або інші умови не дозволяють виконати захід на посадку з прямої.

Виконання Circling approach

Circle-to-Land, простою мовою є виконанням візуального заходу на одну ЗПС при попередньому заході інструментально(ILS, GLS) на ЗПС зворотного курсу.

VFR заходи на посадку

Візуальний захід на посадку виконується лише за сприятливих для цього умов. Під час візуального заходу на посадку екіпаж, перш за все, покладається на власне бачення, також на засоби візуального контролю зниження (PAPI, VASI). VFR захід передбачає нижній край хмар вище висоти початку заходу на посадку.

Основні вимоги при виконання візуальних заходів – дотриматися всіх обмежень літака та вимог стабілізованого заходу, а також врахувати інтервали між іншими бортами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *