Дзудзило 🙂
Блог про авіацію та все інше
Авіація Опубліковано: Теги:

Що таке глісада в авіації та її особливості

В певний момент зрозумів, що слово «глісада» згадується на сайті дуже часто, а от детального опису ще немає. Вирішив виправити це, тому далі розкажу про те, що таке глісада в авіації, як відрізняється глісада, наприклад, в London City і Борисполі та як пілоти «захоплюють» глісаду при посадці.

Що таке глісада в авіації?

Літак в процесі заходу на посадку слідує глісаді

Глісада (glideslope & glidepath) — це умовна траєкторія заходу на посадку літака, при якій забезпечується безпечне та правильне зниження повітряного судна на останніх етапах заходу на посадку на злітно-посадковій смузі. Політ по глісаді дозволяє літаку безпечно приземлитися на злітно-посадкову смугу.

Кут нахилу глісади (Glideslope angle)

Однією з основних характеристик глісади є кут її нахилу між площиною глісади та горизонтальною площиною. Зазвичай має значення від двох із половиною до чотирьох градусів.

Особливості глісади визначають складність виконання заходу на посадку

3° глісада забезпечує «комфортну» вертикальну швидкість зниження для більшості літаків, а також безпечні висоти для уникнення зіткнень із перешкодами. Однак за певних умов на деяких аеродромах значення кута може помітно відрізнятися від типового.

Деякі одномоторні літаки використовують «крутіші» заходи, але це залежить від характеристик літака, швидкості та погодних умов. Також в зонах бойових дій по-особливому заходять на посадку військові («афганський» захід), особливо коли є загроза ураження засобами ППО, радари якого більш ефективно ідентифікують цілі на великій висоті.

Величина кута впливає на вертикальну швидкість зниження літака під час заходу посадку.

Наприклад, в Борисполі кут нахилу глісади стандартний (3°). В лондонському London City він 5.5°, як наслідок розташування в межах висотної забудови Лондона:

Особливості польотів на різних глісадах

Складність заходу на посадку росте разом із кутом її нахилу.

Якщо здійснювати захід зі стандартними на сьогодні характеристиками, тобто тим самим кутом 3° до площини поверхні, захід вийде пологим та передбачуваним.

При збільшенні кута збільшиться і вертикальна швидкість заходу на посадку, тобто необхідно буде бути уважним та зосередженим на витримуванні швидкості та інших характеристик.

У випадку несприятливих погодних умов, наприклад наявності вітру, захід та приземлення можуть ще більше ускладнитись. А це що при недотриманні меж може призвести до перельоту та викочування за межі ЗПС. Саме тому в аеропортах і нестандартним заходом обмеження зазвичай більші, аніж загалом. Також такий захід ускладнюють інфі погодні фактори, такі як зледеніння, сильний бічний вітер, зсув вітру, бовтанка.

Захід на посадку на аеродромі London City. Турбогвинтові та невеликі реактивні літаки літають в аеропорт. Низька швидкість забезпечує меншу швидкість зниження на заході, а відповідно, безпеку