Система ILS: як працює та яка її роль в авіації
Зміст
Система ILS на сьогодні чи не найважливіша складова інструментального заходу на посадку. Що цікаво, систему було вперше використано в 1930-х, коли літак Pennsylvania Central Airlines приземлився за допомогою ILS в Піттсбурзі. Це був перший захід на посадку пасажирського лайнера з використанням ILS як єдиного навігаційного засобу. Далі поговоримо про роботу курсно-глісадної системи посадки.
Елементи ILS
Наземна складова:
- Курсовий маяк, або локалайзер (Localizer)
- Глісадний маяк (Glideslope beacon)
- Маркери, що сигналізують момент прольоту певних точок на траєкторії заходу (ближній і дальній)
Бортове обладнання:
Локалайзер
Локалайзер (LOC, LLZ до ICAO стандартизації) – курсовий радіомаяк, що формує пару сигналів-пелюстків в горизонтальній площині. Розташовується в кінці ЗПС у зворотному торці від посадки.
Пелюстки розведені в сторони під певним кутом таким чином, що їх перетин формує лінію по курсу. Обидві пари модулюються по амплітуді з частотою лівого каналу – 90 Гц, правого – 150 Гц.
Glideslope (Глісадний маяк)
Глісадний маяк схожий по принципу роботи на Локалайзер. Основна відмінність — він працює в вертикальній площині.
Сигнали-пелюстки спрямовані перпендикулярно і забезпечують правильність зниження по глісаді. Стандартно глісадний маяк формує промінь для зниження до злітно-посадкової смуги під кутом 3 градуси, хоча може бути іншим, залежно від рельєфу.
Глісадний маяк розташований збоку від ВПП на певній відстані (по осі ЗПС) від торця ЗПС.
Бортове обладнання
На борту літака повинен бути встановлений комплекс радіоприймачів з курсовою та глісадною антенами.
В кабіні екіпажу відстежується положення по курсу і глісаді на CDI (HSI) після встановлення правильної частоти радіостанції.
- Вертикальна планка: рухається вправо/вліво та вказує, наскільки правильно літак летить по курсу (LOC).
- Горизонтальна планка: рухається вгору та вниз і вказує на відхилення літака від бажаної траєкторії по глісаді (~3° до горизонту).
В літаках, де встановлено електронні системи пілотажних приладів (EFIS), планки ILS інтегровано у PFD(Primary Flight Display):
Дальність дії ILS
- По курсовому каналу — не менше 46 км
- По каналу глісади – 18,5 км
Хибна глісада
Через особливості роботи ILS, окрім коректного сигналу на 3 градусах існуватимуть і додаткові, на 9, 15 тощо. Захопити хибну глісаду нескладно — необхідно бути значно вище «правильної».
Таким чином і зміниться необхідна вертикальна швидкість зниження для заходу в торець ЗПС. Тобто якщо ви зазвичай знижуєтеся з вертикальною, скажімо, 500 футів за хвилину, а в момент «захоплення» необхідна вертикальна повинна бути, наприклад, 1500 футів за хвилину, а директори стабілізовано, ви, ймовірно, на хибній глісаді. Окремим «сюрпризом», який приносить хибна глісада є її «інверсія». Тобто ILS працюватиме «навпаки» по глісаді та для утримання траєкторії заходу літак буде навпаки набирати висоту.
Процедура заходу на посадку по ILS
Будь-який ILS захід розпочинається з ATC clearance. Початковим етапом є входження в Final approach segment та досягнення Final approach fix (FAF). Так відбувається захоплення сигналів курсового та глісадного маяків.
Залишити відповідь