Світлосигнальне обладнання аеродрому • Дзудзило 🙂
АвіаціяОпубліковано: Теги:

Світлосигнальне обладнання аеродрому

Для будь-якого аеродрому, що обслуговує польоти у вечірній та нічний час, важливо, щоб працювало освітлення ЗПС, рульових доріжок, а також вказівників та інших орієнтирів.

Світлосигнальне обладнання, або світлосигнальна система аеродрому (ССА) — це один із комплексів заходів, що забезпечують безпечний цикл зльоту та посадки в нічний час, а також в умовах низької вертикальної та горизонтальної видимості. В певних випадках освітлення аеродрому нагадує якесь новорічне шоу, а іноді, як у випадку з невеличкими аеродромами в Україні, просту гірлянду по краях злітно-посадкової смуги. Далі спробую в загальному розібрати, як організовано світлосигнальне обладнання аеродрому, розкажу про вогні підходу, освітлення смуги та рульових доріжок.

Вогні підходу (Approach Lights)

Вогні підходу злітно-посадкової смуги (Approach Lights)

Вогні підходу аеродрому використовуються для надання пілотам інформації про напрямок осьової лінії злітно-посадкової смуги. Як правило вони білого кольору. Їх актуально використовувати під час інструментальних заходів на посадку, коли візуальні орієнтири на землі обмежені через несприятливі погодні умови.

Освітлення злітно-посадкової смуги (Runway Lights)

Злітно-посадкові смуги, призначені для роботи в умовах обмеженої видимості, мають багато вогнів освітлення. Особливо це важливо в умовах виконання інструментальних неточних заходів на посадку.

ВидОпис
Вогні порогу, або «вхідні» вогні (Threshold Lights)Позначають початок злітно-посадкової смуги лінією вогнів зеленого кольору перпендикулярно напрямку смуги.
Вогні кінця ЗПС, або «обмежувальні» вогні (End Lights)Позначають кінець злітно-посадкової смуги червоним кольором
Ідентифікаційні вогні кінця злітно-посадкової смуги (REIL)Позначають кінець злітно-посадкової смуги, що позначають початок підходу до злітно-посадкової смуги, миготять синхронно та привертають увагу пілотів при підході.
Вогні меж ЗПС (Runway Edge Lights)Позначають краї злітно-посадкової смуги, в основному білого кольору. Вздовж останніх 2000 футів смуги мають жовтий колір, щоб пілоти знали, що наближається кінець злітно-посадкової смуги.
Вогні осьової ЗПС (Runway Centerline Lights)Позначають осьову злітно-посадкової смуги, встановлені кожні 50 футів, щоб допомагати пілотам зберігати контроль за напрямом під час зльоту та посадки. Починаючи з останніх 3000 футів смуги, світла чергуються білим та червоним кольором. Останні 1,000 футів смуги мають центральні світлові ідентифікатори червоного кольору.
Вогні зони приземлення (Touchdown Zone Lights)Позначають зону приземлення смуги, розпочинаються безпосередньо за рядом зелених порогових вогнів. Складаються з двох рядів поперечних світлових ліній білого кольору, розташованих симетрично відносно центральної лінії злітно-посадкової смуги.
PAPI & VASI LightsСистеми візуальної індикації глісади, більш детально описано в окремій статті.
освітлення злітно-посадкової смуги

Освітлення рульових доріжок (Taxiway lights)

Taxiway lights з кабіни літака

Після того, як літак покидає місце стоянки, першим завданням для пілотів є зарулювання літака до злітно-посадкової смуги для зльоту. Вогні рульових доріжок аеропорту дозволяють легко маневрувати лабіринтом рульових доріжок.

ВидОпис
Вогні меж рульової доріжки (Taxiway Edge Lights)Освітлення краю рульової доріжки синього кольору. Зазвичай вмикається одразу після заходу сонця та під час поганих погодних умов. Іноді є єдиним освітленням, без освітлення осьової.
Вогні осьової рульової доріжки (Taxi Centerline Lights)Освітлення осьової лінії рульових доріжок забезпечується у великих аеропортах, які часто зазнають поганих погодних умов, щоб підвищити безпеку руху літаків при рулінні. Яскравість таких вогнів вища, аніж вогнів меж. Колір яскраво салатовий.
освітлення рульових доріжок

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *