АвіаціяОпубліковано: Теги:

Карти Jeppesen: їх структура та особливості

Перед вильотом льотний екіпаж літака зобов’язаний дізнатись про умови на маршруті, особливості та прогноз погоди, а також переглянути документи AIP. На підставі даних в AIP випускаються всіма відомі карти Jeppesen та Lido, які є збірником аеронавігаційних мап у більш зручному та скороченому форматі.

Далі узагальнено розкажу про особливості карт Jeppesen, а також загально пройдусь по одному з чартів Jeppesen.

Jeppesen

Jeppesen – американська компанія, що є одним зі світових лідерів на ринку забезпечення аеронавігаційною інформацією.

Компанія випускає ряд збірників радіонавігаційної інформації та карт для польотів за правилами візуальних польотів, схем заходу на посадку та зльоту, літератури з авіації, програмного забезпечення, навчальних посібників.

Короткий brief для Jeppesen аеропорту Львів UKLL

Розглянемо деякі важливі чарти Jeppesen для аеропорту Львів UKLL:

10-1P (Airport Briefing)

Отож, перед нами chart 10-9 Міжнародного аеропорту Львів в Україні. Чарт 10-1P, де розміщено загальну інформацію стосовно аеропорту, процедур, основні частоти.

10-9 (Round Terminal Chart)

Розглянемо chart 10-9. Опубліковано 14 лютого 2020 року (по центру). Зліва можна знайти ICAO/IATA коди аеродрому відповідно. Нижче зображено перевищення (elevation) аеродрому, яке складає 1077 футів над рівнем моря. Також знизу є координати ARP (Airport reference point).

Нижче ми бачимо 4 частоти. Перша є частотою мовлення ATIS (англійською та російською мовами). Далі частоти LVIV Radar, LVIV Tower та LVIV Ground відповідних диспетчерських органів контролю.

Тут відображено інформацію про особливості льотного поля, а саме характеристики злітно-посадкової смуги: 10,843 фути або 3305 метрів у довжину, самі смуги 13 та 32 з магнітними курсами 130 та 310 відповідно. Навколо смуги відображено перон, а також основні рульові доріжки для виїзду. Також схематично зображено навігаційні засоби, будівлі в зоні аеродрому, які більш детально відображено на окремому чарті. По периметру зображено координати, а знизу масштаб.

Секція «Additional Runway Information» містить інформацію про системи освітлення на відповідних смугах, а також окремі виноски (напр. цифра 1 є виноскою про інформацію стосовно наявності PAPI та нахилу глісади). Далі є блок «Usable Lengths», де відображено довжину з порогом та без для кожної смуги. Тобто при посадці та зниженню по глісаді, для пробігу «в наявності» та чи інша довжина злітно-посадкової смуги. Окремо є виноска 2 для інформації стосовно довжин TORA, доступних для розбігу при зльоті літака (при старті розбігу з початку чи після вирулювання з відповідної рульової доріжки). Останнім блоком є інформація про ширину смуги (в даному випадку 148 футів або 45 метрів).

Нижче відображено інформацію стосовно LVP (Low Visibility Procedures) з відповідними вимогами до систем освітлення в залежності від категорії літака.

10-9A (Stand Entry Chart)

Розглянемо окремий чарт 10-9A, де відображено місця розташування стоянок, схему перону та особливості рульових доріжок. Тут більш детально видно характеристики перону, необхідні для вирулювання, пошуку стоянок та різних об’єктів льотного поля.

Знизу відображено блоки інформації HOT SPOTS, де вказано важливі виноски стосовно тієї чи іншої ділянки перону. Зліва в блоці INS Coordinates відображено координати стоянок, що буде необхідно для правильної роботи інерціальних систем INS та IRS.

10-9S (Approach Minimum Chart)

Перейдемо до наступного чарту 10-9S. На ньому відображено мінімуми для заходів на кожну із ЗПС відповідного виду заходу на посадку в залежності від категорії літака.

10-3G (SID Chart)

Розглянемо чарти зі схемами SID (Standart Instrument Departure) для злітно-посадкової смуги 31 з номером 10-3G.

Основний простір займає сама карта з відображеними SID, їх характеристиками та іншими навігаційними об’єктами.

Зверху справа відображено блок із перевищенням аеродрому, даними про висоту переходу та іншою інформацією. Знизу відображено інформацію з назвами маршрутів відходу, а саме: DIBED 8B [DIBE8B], GOTIX 5B [GOTI5B] KOKUP 4B [KOKU4B] RWY 31 DEPARTURES.

Знизу зліва відображено блок із переводами важливих висот з футів на метри.

А от знизу справа перераховано усі SID з відповідними вимогами. Візьмемо до прикладу SID GOTIX 5B. У колонці «Routing» сповіщається, що після зльоту необхідно прямувати курсом 310 до віддалення 6.2 від LIV (Lviv VOR-DME 115.5 MHz). Після цього відбувається захоплення радіалу LIV та літак прямує до GOTIX, що знаходиться на межі LVIV FIR на адміністративному кордоні України з Польщею.

Над цим блоком також розміщено вимоги по градієнту набору висоти з відповідними швидкостями.

10-2K (STAR Chart)

Перейдемо до схем прибуття (Standard terminal arrival або STAR) з номером 10-2K. Зверху відображено інформацію про дату публікації (16 листопада 2018), знизу частоти ATIS, перевищення аеродрому, дані для виставлення висоти на альтиметрі в hPa, а також Transition level, інформацію про який необхідно отримати у відповідного органу диспетчерської служби.

Знизу є сама назва маршрутів прибуття, а саме DIBED 7C [DIBE7C], ROLKA 2C [ROLK2C], TEPNA 2C [TEPN2C] RWY 13 ARRIVALS.

В основній частині відображено саму карту із маршрутами прибуття. Розглянемо маршрут TEPNA 2C, який розпочинається з точки TEPNA та вимагає слідування 28.9 миль до D24.8LIV та зниження до 7060 футів. Після цього відбувається подальше зниження до 2960 футів та політ у напрямку LIV (Lviv VOR-DME 115.5 MHz), який буде Initial Approach Fix.

По аналогії з SID, знизу зліва в таблиці відображено інформацію про характер кожного із маршруту STAR, а саме його опис в колонці Routing.

Знизу справа є інформація про переведення величин з футів у метри, а також про умови Holding procedure з відповідними даними про MHA та схемою holding pattern.

11-1A (Landing Chart)

Рухаємось до Landing Charts. Даний має номер 11-1A, опублікований 3 липня 2020 року для UKLL, злітно-посадкова смуга 13, CAT II.

Знизу як і раніше бачимо частоти ATIS, LVIV Radar, LVIV Tower та LVIV Ground. Під частотами перелічено специфічну інформацію для виконання заходу на посадку:

  • Частота LOC та ідентифікатор ILO (India Lima Osakar) 109.5
  • Кінцевий курс посадки 130 градусів
  • Далі вказано положення та висоти переходу Final Approach Fix, а саме дано інформацію про Minimum Decision Altitude (MDA) та Height (MDH): 2470 футів та 1401 фут відповідно, також відстань від ILO, що складає 4.4 морські милі.
  • Далі вказано мінімуми та особливості заходу по ILS.
  • Останнім дано інформацію про перевищення аеропорту та безпосередньо злітно-посадкової смуги.

Далі є інформація стосовно виконання процедури відходу на друге коло, а саме набір висоти 2960 футів курсом 130 градусів, далі поворот на VOR.

Знизу вказано важливу інформацію та актуальні обмеження.

Справа зображено кільце, де вказано MSA LIV VOR, а саме інформацію про Minimum Safe Altitude навколо LIV VOR.

Нижче зображено карту, де візуально можна побачити особливості заходу, а саме курс посадки, частоти ILS, VOR та іншу важливу інформацію. З важливого, по центру зображено IAF – Initial Approach Fix, точку, з якої починається захід на посадку за приладами.

Під картою графічно зображено виконання заходу в боковій проєкції.

Знизу зображено інформацію про Ground Speed та відповідну вертикальну швидкість заходу (наприклад, для GS 120 вузлів необхідно знижуватись із вертикальною 637 футів за хвилину). Справа вказано інформацію про обладнання освітлення, а ще справа характеристики missed approach procedure (набір 2960 футів курсом 130 градусів).

Під цією інформацією вказано мінімуми для відповідної категорії літака.

З самого низу вказано інформацію про RVR (Runway Visual Range).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *