ПодорожіОпубліковано: Теги:

Як подолати аерофобію та перестати боятись літати

Якось доводилось черговий раз летіти в Латвію, і ми потрапили в зону турбулентності десь на підльоті. Поряд зі мною летіла жінка, яка сильно переживала і турбувалась. Подальші хвилин 15-20 ми розговорились, мені вдалось їй провести коротеньку лекцію про безпеку в таких умовах і, на диво, вона заспокоїлась. Та і переліт добігав кінця. Далі розпишу, чому іноді люди переживають та бояться літати, а також, як побороти страх польотів.

Airbus A350 Lufthansa
Сучасні літаки, такі як цей Airbus A350, дуже безпечні

Почнім з того, що люди неоднаково бояться. Дехто ніколи не літав і переживає, як перед першим разом будь в чому. У когось сильне хвилювання саме від закритого простору, неможливості подихати «свіжим повітрям», дехто банально боїться висоти. А у декого саме панічний страх польотів, він же аерофобія. Хотілось би поговорити саме про останнє.

Що лякає аерофобів?

Турбулентність

Як було згадано вище, люди часто панікують під час турбулентності. Іноді це раптова турбулентність чистого неба, іноді цілком очікувані американські гірки при поганих погодних умовах. У всіх згаданих випадках, за сучасного розвитку цивільної авіації турбулентність не становить загрози.

Відмова двигунів

Мабуть, відмова одного чи усіх двигунів є якоюсь більш специфічною фобією. Таке трапляється ну дуууже нечасто з погляду на кількість рейсів кожного дня. І навіть якщо трапляється, це відмова одного двигуна, що у більшості випадків гарантує нормальний політ.

Не кажучи уже про ETOPS та грамотне планування маршрутів, коли навколо точно знайдеться бодай один аеродром для незапланованої посадки. Саме тому це також здебільшого безпечно.

Катастрофа — одразу загибель

Чомусь люди асоціюють авіакатастрофу з тим, що англійською перекладають як accident. Тобто катастрофа, де є жертви та серйозні пошкодження. Однак якщо трішки помоніторити Flightradar24 або сервіс Aviation Herald, стане зрозуміло, що в небі буквально постійно щось трапляється.

Пілоти, як навчені роками та досвідом люди, а також авіадиспетчери, знаходять вирішення і політ завершується штатно.

Зіткнення з іншим літаком

Завдяки високим стандартам безпеки, загроза зіткнень в повітрі зведена до мінімуму. На борту будь-якого пасажирського літака встановлюється автоматизована система попередження та уникнення зіткнень в повітрі TCAS, яка врятувала не один борт.

Також за безпекою польотів слідкують органи обслуговування повітряного руху.

Відхід на друге коло

Іноді, в складних метеоумовах, на фінальному етапі перед посадкою, літак раптом знову набирає висоту і здійснює відхід на друге коло. Багатьох це лякає, немовби посадка нездійсненна, умови настільки несприятливі, що навіть пілотам не вдалось сісти. А раптом і вдруге не вийде..? А якщо пального не вистачить?

Насправді якщо було здійснено go-around maneuvre, це хороший знак. Значить пілоти вирішили, що безпечніше буде припинити захід, та спробувати ще раз.

Згідно зі статистикою, яку знайшов у мережі, лише один на мільйони польотів завершується катастрофою. А тепер відкрийте який-небудь телеграм-канал свого міста… гарантую, що лише за останній тиждень знайдете декілька згадок про автомобільні аварії, що закінчились трагічно.

Літати безпечно.

Способи боротьби з аерофобією

Перерахую найбільш дієві, як на мене, способи перемогти страх польоту:

  • Освіта: найпростіший і водночас найцікавіший спосіб це навчання. Іноді простий наукпоп дозволить зрозуміти, чому те, що раніше лякало, доволі часте явище і це навіть цікаво. Наприклад, відносно сильну турбулентність іноді навіть доволі весело) звісно, коли ви пристебнуті.
  • Ретельний підбір місця: трясе зазвичай спереду, коло крила зазвичай більш-менш спокійно. Просто погугливши про літак, яким планується переліт, можна вияснити, яке місце більш привабливе та зручне для вас.
  • Перекус: навіть невеличкий бутерброд дозволить дещо відволіктись.
  • Відволікайтесь: книга, газета, журнал, музика, система розваг на борту, чи просто споглядання з ілюмінатора дозволять відволіктись.
  • Поспіть: постарайтесь заснути, коли літак набрав висоту та очікується довгий переліт. Так ви вб’єте двох зайців: і відпочинете, і проспите усі страхи.

Складно мусолити це питання, якщо у людини панічні атаки чи раптовий депресняк від очікуваного польоту. Мабуть, тут необхідно працювати глибше, можливо «все не так однозначно» і згаданих вище порад буде недостатньо.

Однак упевнений, що подолати страх польоту можливо, як мінімум щоб насолодитись чудесними видами, які відкриються лише з висоти.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *