АвіаціяОпубліковано: Теги:

Що таке ETOPS та його особливості

Уявімо, що ви, як пілот, летите на одномоторній Cessna через Атлантику. Як прокладатимете маршрут? Очевидно, не по відкритому океані, а з прив’язкою до аеродромів на шляху. А чи зміниться ваш маршрут(наприклад, стане більше коротким, але по відкритому морі), якщо летітимете уже на двомоторному літаку? В авіації вимоги до планування таких польотів описані під стандартом з назвою ETOPS.

ETOPS

ETOPS з англійської це Extended-range Twin-engine Operational Performance Standard (або дещо жартівливо «Engine turns or passenger swims»). Стандарт визначає час та вимоги, в яких літак може виконувати політ з одним двигуном.

Стандарт був народжений як наслідок серії сертифікацій з метою офіційно обмежити право однодвигунних літаків літати так, щоб час польоту до найближчого летовища був більш як 60 хвилин.

Жовтим – маршрут, який вимагав наявності аеропортів поблизу, зеленим – спрямований маршрут, який підлягає актуальним стандартам ETOPS

Таким чином перед авіакомпаніями минулого століття виникала дилема: експлуатувати вузькофюзеляжні літаки з двома двигунами та виконувати менш ефективні рейси, чи робити, як усі, хто літає через океан – літати на громіздких Boeing 747, DC10 чи Airbus A340 напряму.

Проте світ авіаційних двигунів розвивався, і реактивні двигуни стали більш економними та безпечними.

Організацією ICAO було створено експертну комісію з ETOPS з метою збільшення інтервалів до 120 хвилин та вироблення відповідних норм і правил.

Як наслідок в 1985-му FAA дав дозвіл новому на той час 767 виконувати рейс через Атлантику з новим стандартом ETOPS 120. Далі було затверджено ETOPS 180. З плином часу стандарт переглядався, особливо коли з’являлись нові, більш економні та, що важливо, більш безпечні двигуни. З’явився ETOPS 180 та навіть 370 для окремих літаків. Останні роки авіаперельоти стали дешевіти, тренд було уже задано. Очевидно, вибагливі до об’єму палива літаки стали конкурувати з більш економними.

Близьке минуле та сьогодення

Airbus A340 Lufthansa
Airbus A340 авіакомпанії Lufthansa

Останні десятки років світ цивільної авіації доволі інтенсивно розвивався: світові авіаконцерни презентували нові авіалайнери, з’явився гігант A380, Boeing презентував апгрейд 747 – 747-8.

А згодом – коронавірус, зменшення інтенсивності польотів.

Не всіх, звісно: у небі все ж залишались близько та середньомагістральні лайнери, які, як на мене, завжди будуть в попиті. Проте більшість гігантів поступово виводились з експлуатації. Деякі з них поставили на прикол, інші просто вивели з експлуатації, а з окремих вирішили виготовляти брелоки, як, наприклад, A380 Emirates (A6-EDA).

Чому так? Якщо коротко, великі пташки програли літакам з двома двигунами, які могли перевозити менше пасажирів, проте могли літати на аналогічну відстань, але витрачати менше палива.

В результаті ринок далеких перельотів завоювали інші моделі – 777 та 787 від Boeing та A330neo та A350 від Airbus. Всі ці моделі оснащуються лише двома двигунами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *