Дзудзило 🙂
Блог про авіацію та все інше
Метеорологія Опубликовано: Теги:

Що таке турбулентність чистого неба та як вона виникає

Clear Air Turbulence – турбулентність чистого неба. Один з основних видів атмосферної турбулентності в авіації. Далі – CAT. CAT в більшості випадків спричинена наявністю хмар середнього та високого ярусів, реактивних потоків.

CAT на малих висотах

Часто розповсюджена як наслідок різного роду температурних інверсій, приземного вітру, турбулентності супутнього сліду.

Реактивні потоки

Однією із найбільш сприятливих для утворення CAT областю є пригранична зона між тропосферою та тропопаузою (7 000 м – 12 000 м), де часто утворюються реактивні потоки.

Реактивний (струменевий) потік (Jet Stream) – це швидкі та вузькі повітряні потоки в атмосфері як наслідок сильного горизонтального градієнта температури у верхній частині тропосфери.

Реактивні потоки в залежності від широти

Грози

Безпосередньо в ділянках недалеко гроз, купчасто-дощових хмар передбачаються турбулентні потоки, які також можуть впливати на виникнення CAT.

Wake turbulence

Особливо небезпечним є турбулентність супутнього сліду, яка виникає позаду та вниз від літака, що перебуває в польоті та також є різновидом CAT. Для уникнення існують спеціальні інтервали між повітряними суднами, які можуть спричинити явище, проте іноді таке явище може бути критичним.

Історія про те, як приватний літак перекинувся внаслідок турбулентності від Airbus A380

Як визначити CAT

Визначити наявність турбулентності чистого неба непросто. Нема приладів, які дадуть чіткий прогноз про наявність CAT. Проте звичайний прогноз погоди, наявності фронтальних поверхонь, реактивних потоків, які згадуються, наприклад, в SIGMET, допоможуть визначити потенційну CAT.

Як боротись із CAT

Швидкість

Зменшення швидкості знизить потенційні пошкодження та вібрації у випадку попадання в умови турбулентності.

Безпека

Превентивно необхідно пристебнутись, щоб захиститись у разі непередбаченої турбулентності. Очевидно, що подача гарячих напоїв і їжі під час турбулентних умов ставить під загрозу як екіпаж, так і пасажирів, тому з цим варто почекати.

Уникнення районів CAT

Іноді достатньо зв’язатись з органом організації повітряного руху та узгодити зміну ешелону чи маршруту на окремій ділянці.

5/5