Як стати пілотом: кроки, ліцензії та умови • Дзудзило 🙂
АвіаціяОпубліковано: Теги:

Як стати пілотом: кроки, ліцензії та умови

Якщо ви впевнено вирішили, що бажаєте пов’язати майбутнє з авіацією та стати пілотом, цей матеріал буде корисним для вас. Далі старатимусь описати усі кроки, які доведеться пройти для того, щоб літати.

Отож, далі розкажу про те, як стати пілотом цивільної авіації, де вчитися, чому стати пілотом — недешеве задоволення, які існують ліцензії, чому необхідно обстежити здоров’я до початку навчання та обмеження на шляху до омріяної професії.

Літак Airbus A330 в польоті
Airbus A330neo в польоті

Дещо про мене

В авіацію мене тягнуло ще з глибокого дитинства, коли тягнуло склеїти черговий Boeing із чистих аркушів зошита. Далі було декілька перельотів, і ідея остаточно підняти своє життя на 10 км догори стала пріоритетною.

Але є одне Але

Навчання в Україні не безплатне, як і за кордоном. І, що важливо, воно не обов’язково обійдеться дешевше, аніж, наприклад, в США. Авіашкіл не так багато, погодні умови іноді несприятливі для польотів, аеродромів порівняно менше.

Чому краще навчатись не в Україні?

 • По-перше, ви отримаєте ліцензію західного зразка, що дасть право літати в Штатах чи в країнах EASA. Звісно, українську ліцензію також можливо буде конвертувати за потреби, однак це зайвий час та гроші.
 • По-друге, повітряний простір в Європі достатньо завантажений, в радіо звучатиме англійська, а це значно корисніше для цивільного пілота, або людини, яка літатиме за кордон.
 • По-третє, вартість. Вони або така ж, або і нижча. Знову ж таки необхідно враховувати вартість життя. Тому, якщо, наприклад, у вас робота в Україні, яка приносить непогані гроші, які ви потім конвертуватимете в польоти — вибір очевидний.

Навчання та його вартість

Стати пілотом — не прогавити 4 роки в ВНЗ, як у нас звикли. Для цього слід багато знати як в плані теорії — так і практики. Також велику роль відіграє англійська мова — без неї нікуди.

Як на мене, ідеальний варіант навчання на пілота, якщо є фінанси — в США/Європі. Також розглянемо навчання в Україні (якщо, наприклад, працюєте чи ще вчитесь).

 • США: тут авіація повсюди, багато невеликих летовищ, маленьких авіакомпаній, що пропонують свої послуги, а тому — здорова конкуренція на ринку льотних шкіл. Вартість відносно невисока.
 • Європа: навчання також достатньо якісне, пропозиція хороша, та от вартість вища. Наприклад, PPL+CPL ліцензії тут коштуватимуть у півтора раза більше, особливо в іменитих школах.

Україна

В Україні все ставало краще, і, можливо, інтенсивно розвивалось і далі, якби не одна сволота зі своїми амбіціями та вологими фантазіями про воскресіння Малоросії.

Так от, авіашкіл небагато, але вони є. До 24 лютого із найбільш відомих, які можу пригадати — Чернігівська авіашкола (ЧВАШ), авіашкола Vulkan Air Academy, Condor, Aviation Group.

ШколаЛьотна практикаЛітакиКонтакти
Чернігівська авіашкола (ЧВАШ), разом із Plane UkraineКиїв Південний, ХмельницькийCessna 172, Aero AT3, Piper PA34info@chas.aero
+38 050 622 58 76
Vulkan Air academyКиїв Південний, ЖитомирTecnam P2002, Beechcraft Model 76 Duchess, Cessna 172vulkanaaoffice@gmail.com
+38 095 788 88 00
CondorПолтаваCessna 172,
AT-3 R100 Aero, Beechcraft Duchess
ak_condor@condor.biz.ua
+38 066 703 56 35
Aviation GroupКиїв ПівденнийCessna 172RG, Beechcraft Duchess+38 066 703 56 35
АвіаторЯгеллон, Біла ЦеркваAquila A210, Tecnam P2002tg@aviator-utc.com
+38 050 380 4736 (Київ)
+38 067 625 9737 (Львів)
інформація про авіашколи, які працювали в Україні до 24.02.2022

Також хорошим варіантом може бути комбінування підготовки, наприклад, PPL в Україні, CPL & MEPL в США/Канаді чи в Європі.

Швидкий шлях до неба: кадетські програми авіакомпаній і навчання «в кредит»

Якщо збираєтесь стати цивільним пілотом, розглядайте європейські країни та кадетські програми великих авіакомпаній. Програми перенавчання існують в багатьох авіаперевізників, на кшталт WizzAir/Ryanair, це зазвичай cadet-програми, опісля яких пропонують співпрацю.

Також існує варіант навчатись по спеціальній програмі, наприклад, Wizzair Pilot Academy пропонує навчання “в кредит” після оплати мінімальної суми близько 14 тисяч євро. Проте програма покриває навчання з нуля до отримання type rating A320. Оплата відбуватиметься протягом декількох років роботи. Практика та навчання в Ньїредьгаза (Угорщина) та Кавала (Греція), Type rating в traning center Wizz в Будапешті.

Але попасти на навчання непросто: існує відбір, протягом якого необхідно проявити себе в точних науках, порозв’язувати деякі “просторові” завдання. Ну й англійська, звісно. А ще групове завдання та особиста співбесіда. Особисто мені відомо немало українців, які пройшли та уже літають у Wizz. Мені вдалось дійти останнього етапу, але поки що неуспішно.

Ліцензування та сертифікація льотного екіпажу

Медицина

Якщо коротко, навіть якщо у вас невисокий степінь близькозорості та ріст за 185 см — не переживайте. Часи строгих та іноді жорстоких (центрифуга а-ля “ригачка”) обстежень абітурієнтів пройшли, і зараз як в Україні, Європі, а тим більше в США доволі поблажливі.

Однак, перед основним навчанням радже пройти медобстеження в сертифікованому центрі. В Україні це Медцентр НАУ, в Києві. Проходження займе півдня, останні роки процес став більше організованим. Головний лікар справляє хороше враження, людина близька до авіації.

Для пілотів існує 2 основні Medical:

 • Class 1: для отримання CPL або ATPL і роботи професійним пілотом.
 • Class 2: якщо ви хочете стати приватним пілотом і отримати PPL.

Право на виконання польотів

Право на виконання польотів, заробіток на цьому, перевезення пасажирів і т.д. визначає відповідна ліцензія.

 • Якщо ви плануєте періодично літати у своє задоволення, катати друзів чи сім’ю — вам підійде ліцензія PPL.
 • Коли ви твердо вирішили літати як пілот авіакомпанії — це CPL, ATPL.
 • Коли ви літаєте на літаку з кількома двигунами — знадобиться MEPL.
 • Для освоєння конкретного літака знадобиться допуск на управління – type rating.
 • Окрім цього, скоріш за все, знадобиться проходження курсів взаємодії в екіпажі – MCC.
 • Також для польотів уночі потрібно буде отримати Night Rating.

Ліцензія PPL приватного пілота (Private pilot licence)

Ліцензія видається пілотам, які мають мінімум 40 годин льотної практики, та дозволяє здійснювати некомерційні перельоти. Коротко кажучи, ліцензія просто для польотів та задоволення.

Вимоги для отримання PPL

ВікМінімум 16 років на старті навчання, 17 на етапі здачі екзаменаційного польоту
Здоров’яЧинна EASA Medical Class 2(Class 1)
ЗнанняБазові знання з математик, фізики. Англійська на базовому рівні для ведення фразеології та вивчення документації, читання профільних статей.

Що можна, отримавши PPL

 • Літати у своє задоволення, нехай з пасажирами, та не з комерційними цілями
 • Орендувати літак, придбати свій якщо є бажання
 • Літати як по країні — так і за кордон
 • Літати літаком, зареєстрованим в країні, де вам видано ліцензію

Дозвіл на польоти у темний час доби (Night rating)

Для дозволу польотів у темний час доби необхідно пройти додатково навчання та отримати сертифікацію Night rating. Вимога до польоту – 5 годин, 3 з яких під наглядом сертифікованого інструктора.

Ліцензія CPL комерційного пілота (Commercial pilot licence)

Якщо маєте намір літати не лише для задоволення, а також перетворити цю справу у роботу — знадобиться CPL(Commercial pilot licence).

Вимоги для отримання CPL

ВікВід 18 років
Здоров’яЧинна EASA Class 1 Medical
Практика150 годин нальоту (50 PIC)
ЗнанняБаза з математики, фізики. Англійська ICAO Level 4 та вище
PPL+
Night Rating+

Що можна, отримавши CPL

 • Комерційні польоти
 • Рейси для авіакомпаній, в сегменті бізнес-авіації

Ліцензія пілота багаточленного екіпажу MPL (Multi-Crew Pilot License)

У 2006 році ICAO запровадила ліцензію пілота багаточленного екіпажу (MPL). Ліцензія MPL дозволяє пілоту працювати з кількома членами екіпажу з такими ж правами, як і другий пілот. При цьому увага приділяється CRM, управліню загрозами, помилками та ресурсами екіпажу.

Ліцензія ATPL лінійного пілота (Airline transport pilot licence)

Ліцензія лінійного пілота(пілота транспортної авіації) ATPL(Air transport pilot licence) видається людям, які бажають поєднати майбутнє з авіацією та працювати у складі авіаперевізника.

Вимоги для отримання ATPL

Вік21 років та більше
Здоров’яЧинна EASA Class 1 Medical
ЗнанняБаза з математики, фізики. Англійська ICAO Level 4 та вище
Практика~250 годин (ATPL frozen) в Європі

Що можна, отримавши ATPL

Усе, разом із можливістю стати командиром літака.

ATPL Frozen «Заморожена»

Кабіна літака Airbus A320
В Європі дозволено стати лінійним пілотом з відносно невеликим нальотом

Frozen або «заморожена» ліцензія ATPL — це сленговий вислів у кваліфікації пілота, який визначає проходження 14 теоретичних екзаменів ATPL, без проходження практики. ATPL стає unfrozen або «розмороженою», коли будуть виконані вимоги до досвіду польоту. В Європі можна почати льотну кар’єру як цивільний пілот з ATPL Frozen (на відміну від США).

ATPL Frozen програма зазвичай включає 200 годин практики нальоту та наявність:

 • Private Pilot License (PPL)
 • Night Rating
 • Instrument Rating (SEP (A) / IR)
 • Multi-engine piston / instrument rating (MEP / IR)
 • Commercial pilot license (CPL)

Перенавчання

Кабіна екіпажу літака в момент посадки
Кабіна екіпажу літака в момент посадки

Якщо гадаєте, що опісля виконаних вище кроків вас впустять в кабіну Boeing, або Airbus – це зовсім не так. Вам знадобиться пройти перенавчання на тип повітряного судна (Type rating), польоти на якому передбачаються у тій чи іншій авіакомпанії.

Вартість навчання на пілота

Найцікавіший та заодно найбільш гіркий етап, без якого усі сподівання можуть відкластись дещо далі. Вартість навчання висока, і це не лише для типових бідних українців. Існують два підходи до навчання:

Комплексно (Integrated)

Integrated програма призначена для того, щоб надати усі необхідні знання та навички у короткий термін. В середньому, завдяки ряду програм та співпраці з авіакомпаніями можна спростити процес навчання, та пройти його комплексно. У такому випадку вартість буде близькою ~80.000$, в залежності від країни та вимог.

Модульно (Modular)

Якщо навчатись “модульно” (окремо PPL, CPL, ATPL) – можна попробувати вкластись і в 50-70 тисяч $, для роботи в Штатах ATPL обійдеться дорожче, адже доведеться налітати 1500 годин.

ЛіцензіяЄвропаСША
Private Pilot License, PPL€8,000 – €15,000$8,000 – $15,000
Commercial Pilot License, CPL€40,000 – €70,000$40,000 – $70,000
Airline Transport Pilot License, ATPL€60,000 – €120,000$90,000 – $180,000

Ще раз згадаю, що згадані ці витрати стосуються лише теорії та практики польотів. Вони не включають додаткові витрати, на кшталт як Medical, exam fee, перельоти, поїздки, навчальні матеріали, гарнітура за потреби, проживання та громадський транспорт. Враховуйте це, коли плануєте навчання за кордоном.

Як знайти роботу пілотом?

Питання, яке варто як мінімум продумати завчасно.

В США

В Штатах кожен другий пілот, іноді це людина з високим нальотом, хоч і без CPL. Конкуренція дуже висока. Для пошуку роботи знадобиться, перш за все, високий наліт та практика.

Типовий шлях американського пілота – PPL, CPL, інструкторський рейтинг і подальший наліт як інструктор. Це дозволяє зекономити великі суми грошей, адже для ATPL необхідні ті самі 1500 годин нальоту.

В Європі

Для Європи, перш за все, важливо мати відповідну ліцензію. Також Type Rating на відповідний тип. Далі все вирішує правильний момент, ринок і ваші фінансові можливості. Як уже згадував, є програми як у WizzAir. Є кадетські програми й т.д.

Маючи EASA CPL, MEPL можна пробиватись в авіакомпанії та проходити співбесіди. Далі справа за авіакомпаніями — часто пропонують повну або часткову оплату type rating. Навіть наш SkyUp пропонував таку “плюшку”: частково оплачував перенавчання на Boeing 737.

В Україні

А тут усе цікавіше. Конкуренція серед молодих пілотів доволі низька. На ринку багато недавніх випускників КЛА НАУ, які, якщо пощастило, налітали ~200 годин. Авіакомпаній мало, але враховуючи кількість ліцензованих пілотів (значно менше, ніж в країнах Європи чи США), шанси є. І вимог менше. Тому все можливо. Звісно, коли небо відкриється.

Висновок

Airbus A350 Singapore Airlines під час набору висоти

Надіюсь, більш-менш вичерпно описав, що потрібно, щоб стати пілотом цивільної авіації в Україні та за кордоном.

Чи важко стати пілотом? Правду кажучи, це непросто. Як з точки зору інвестицій в навчання — так і самого навчання. У якомусь сенсі мені подобається, що це непросто: “пройдуть” лише ті, хто по-справжньому хотів. Єдине, чим варто підсумувати: стати пілотом безперечно здійсненно. Надіюсь, тепер стане більш зрозуміло, як стати пілотом та що для цього потрібно.

Один із пілотів авіакомпанії Lufthansa якось сказав: “Live your dream and don’t dream your life”. Дана фраза, можливо, підійме духу та заставить вас не вірити в “ніяк”, а піти далі, до мрії, це ж того вартує, правда ж?)

Як я пройшов медичне обстеження EASA Class 1 initial в Європі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *