АвіаціяОпубліковано: Теги:

Що таке CRM та його роль в роботі екіпажу

Мабуть, люди, які планують стати пілотом цивільної авіації, або знайомі із діяльністю Дениса Оканя, знайомі із терміном CRM. У цій статті постараюсь якомога простіше (наскільки це можливо) розкрити тему CRM, а також розказати простою мовою, що таке CRM, а також про його роль в навчанні пілота.

Що таке CRM?

CRM, в перекладі Crew Resource Management, а саме Управління ресурсами екіпажу. Це ціла наука, в основі якої правила роботи в команді та розуміння ролі людського фактора в роботі людей.

CRM об’єднує галузі психології, фізіології та інших наук, що вивчають психологію та обмеження людини.

Основні «функції» CRM:

  • Систематизація та удосконалення процесу прийняття рішень.
  • Правильне враховування ризиків.
  • Запобігання помилкам у складному становищі.
  • Розподіл та декомпозиція завдань та пріоритетів.
  • Покращення комунікації при роботі в команді.

CRM як наслідок робить роботу більш безпечною та ефективною.

Історія CRM

CRM виник після проведеного у 1979 році семінару NASA про безпеку в польотах. Дослідження NASA показали, що людський фактор часто спричиняє авіакатастрофи. Прикладом такої була катастрофа на Тенерифе, коли саме погана комунікація між командиром та другим пілотом стала однією з причин.

У США стали розробляти ряд принципів і підходів до правильної співпраці в екіпажі. Таким чином, у 1981 році United Airlines стала першою авіакомпанією, що запровадила CRM для навчання льотних екіпажів.

Як наслідок, CRM довела свою ефективність у зниженні ризиків та підвищенні безпеки.

CRM – гарантія безпеки?

CRM не дає 100% гарантії уникнення авіакатастроф. Людський фактор завжди присутній у катастрофах, і правильна комунікація та робота льотного екіпажу превентивно дозволить уникнути проблем у майбутньому.

Головною метою розвитку CRM стало зниження помилок у польоті та їх виправлення.

Практика передусім

CRM (Crew Resource Management) – це не просто теорія, а активна методика командної роботи, яка потребує систематичної практики та тренувань. Щоб опанувати CRM, мало просто читати підручники; необхідно проводити тренінги, у яких члени команди вирішують завдання спільно.

Під час таких тренінгів рекомендується записувати відео, щоб учасники могли аналізувати свої дії з боку. Це допомагає виявити недоліки в командній взаємодії, такі як зайва впевненість чи невпевненість, та коригувати свою поведінку.

В Україні таким займаються спеціалізовані центри (Sky Aviation Center), окремі лекції відбуваються на базі авіаційних інститутів (НАУ, Льотна академія в Кропивницькому). Однак, основний важіль розвитку CRM відбувається на базі навчальних центрів авіакомпаній (МАУ, SkyUp).

CRM «тоді» і зараз

Якщо раніше існувало поняття «спареного» екіпажу, який характеризували перш за все приятельські відносини, іноді хаотичне виконання процедур, на сьогодні це змінилось.

Сучасні літаки створені для роботи екіпажами кількістю двох пілотів. Робота таким чином частково переноситься на автоматизовані системи, правильна робота яких вимагаєдотримання відповідних процедур. Такі екіпажі повинні бути навчені сучасним методам управління та CRM.

Вплив CRM на реальних подіях

Air France Flight 447

Air France Airbus A330
A330-203 F-GZCP при посадці в аеропорту Парижа

Авіакатастрофа рейсу Air France 447 відбулась як наслідок багатьох причин. Насамперед це несприятливі погодні умови, обмерзання трубки Піто, що призвело до некоректних даних про швидкість в кабіні екіпажу. А це, як наслідок, викликало неадекватну реакцію пілотів та подальші дії для виходу зі становища.

Трагічний інцидент підкреслив необхідність всебічного навчання CRM, особливо в ситуаціях високого стресу.

United Airlines Flight 232

DC10
DC-10 N1819U United Airlines, до катастрофи

Катастрофа рейсу United Airlines 232 сталася 19 липня 1989 року та була спричинена «роз’єднанням» одного з двигунів літака, що призвело до втрати гідравлічної системи та, як наслідок, контролю над літаком.

Однак, у салоні літака знайшовся пілот, який допоміг екіпажу. При вдалій співпраці та обговоренню ситуації, пілотам вдалось здійснювати управління літаком з допомогою тяги двигунів. Таким чином пілотам вдалось приземлити літак та уникнути втрати усіх пасажирів (більш ніж половина людей вижило).

Здатність екіпажу працювати разом, імпровізувати та приймати ефективні рішення під надзвичайним тиском продемонструвала важливість CRM у вирішенні непередбачених обставин.

Отож

CRM (Crew Resource Management) – метод для покращення командної роботи та безпеки в авіації, морській навігації та медицині, навчаючи комунікації, співробітництво та реагування на позаштатні ситуації. Сфокусований на людському факторі, адаптації та навчальних дослідах.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *