Стабілізований захід на посадку та його критерії • Дзудзило 🙂
АвіаціяОпубліковано: Теги:

Стабілізований захід на посадку та його критерії

Як відомо, більшість інцидентів в авіації трапляються саме на етапі посадки. Часто причиною є погані погодні умови, іноді помилки екіпажу або технічні проблеми літака. Наслідком є перехід за межі стабілізованого заходу. Взяти до уваги лише приклад пакистанських пілотів рейсу PK-8303, які не слідували встановленим процедурам… Далі коротко розкажу про стабілізований захід на посадку та що робить його нестабілізованим.

Що таке стабілізований захід?

Дуже умовно, якщо траєкторія заходу нагадує те, що описано червоним, він unstabilized

Стабілізований захід на посадку — захід, особливістю якого є дотримання визначених критеріїв, таких як швидкість, вертикальна швидкість, механізація, режим двигунів і т.д. У випадку якщо один з параметрів заходу не витримується, пілоти повинні припинити такий захід та розпочати процедуру відходу на друге коло.

Нестабілізовані заходи є серйозною проблемою в галузі авіаційної безпеки та є причиною багатьох авіаційних інцидентів та катастроф.

Критерії стабілізованого заходу

Airbus A350 Singapore airlines
Авіакомпанії можуть визначати свої мінімально прийнятні критерії для стабілізованого заходу

Підхід є стабілізованим, коли виконуються всі наступні критерії:

  • Дотримується траєкторія заходу: у випадку інструментального заходу це дотримання інструкціям інструментальної системи посадки, при візуальному заході важливо безпечно слідувати відносно видимих перешкод, при наявності слідувати інформації PAPI/VASI. Лише невеликі зміни курсу та тангажу допускаються для витримування даної траєкторії.
  • Приладова швидкість (IAS): допускаються відхилення по VREF + 20kts IAS і не менше VREF
  • Вертикальна швидкість: не повинна перевищувати 1000 feet/min, якщо захід передбачає перевищення, це повинно обговорюватись.
  • Конфігурація: повинна бути застосована посадкова конфігурація (шасі, закрилки тощо)
  • Режим роботи двигунів: відповідно обраній посадковій конфігурації
  • CAT II та CAT III заходи виконуються за умови expanded localizer band
  • Чеклисти та передпосадкові брифінги: повинні бути виконані до отримання дозволу на посадку

За умови якщо при заході на висоті нижче 1000 футів будь-який описаний вище параметр виходить за межі, виконується процедура go-around.

Go around

Багато факторів впливає на дотримання критеріїв заходу, насамперед це погодні умови (турбулентність, зсув вітру, дощ тощо), нестандартні умови заходу (нахил глісади, висока швидкість заходу), пізня конфігурація заходу тощо.

Виконання посадки з недотриманням умов стабілізованого заходу є ризикованим. Це може привести від банального перельоту, пізнього вирівнювання та грубої посадки до катастрофи. Тому при будь-якому суттєвому відхиленні від норм треба здійснити відхід на друге коло.

Виконання надскладного заходу в Паро, Бутан, під час сертифікації командира, через те, що захід не був стабілізованим, в останній момент перед посадкою екіпажу довелось вносити суттєві корективи, що призвело до грубої посадки без достатнього вирівнювання

Отож

Усі заходи мають бути стабілізовані, в іншому випадку необхідно здійснити відхід на друге коло.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *