АвіаціяОпубліковано: Теги:

Зсув вітру як небезпечне явище в польоті

Сьогодні розкажу про таке явище як Зсув вітру, а також його небезпеку в польоті літаків. Отож, далі про те, що таке зсув вітру, як він виникає, ділиться та як правильно протидіяти зсуву вітру в польоті.

Що таке зсув вітру?

Зсув вітру — раптова зміна швидкості або напряму вітру протягом польоту. Виникає в більшості випадків коло землі, хоча також може траплятись і на ешелоні як наслідок CAT або інших видів турбулентності.

Особливо небезпечним зсув вітру є на етапі посадки

Явище є небезпечним на прикінцевих етапах польоту, таких як зліт чи посадка, оскільки зміна швидкості літака може безпосередньо вплинути на його аеродинаміку та в окремих випадках спричинити звалювання чи сильне падіння висоти.

Види зсуву вітру

Зсув вітру в авіації ділиться на два типи: вертикальний та горизонтальний.

Явище може відбуватися на різних рівнях атмосфери, однак це найбільш небезпечно на нижніх рівнях, оскільки може статися раптова втрата повітряної швидкості та висоти.

Що провокує зсув вітру?

Існує декілька передумов виникнення зсуву вітру. Нижче перелічено основні з них:

  • Атмосферний фронт: часто на границях різних повітряних мас може виникати зсув вітру, наприклад в межах фронтів.
  • Грози: завдяки своїй турбулентній складовій грози є надзвичай небезпечними та можуть провокувати виникнення зсуву вітру.
  • Особливості поверхні: над нерівностями рельєфу (наприклад, у горах), та в умовах сильного вітру також може виникати зсув вітру, особливо в нижньому 30-метровому шарі атмосфери
  • Мікропориви: створюють найнебезпечніші форми зсуву вітру, здатний створювати потужні низхідні потоки коло поверхні землі.
  • Jet streams
  • Шари температурної інверсії

Передбачання виникнення зсуву вітру

Багато аеропортів, особливо в районах гірської місцевості, або зі складним для польотів кліматом, оснащені системами LLWAS (Low Level Wind shear Alerting System), а також погодними радарами.

Крім цього авіадиспетчерськими службами береться до уваги інформація від екіпажів літаків, які значно оперативніше, об’єктивніше та точніше визначають наявність мікропоривів чи зсуву вітру, особливо в умовах заходу на посадку.

Обладнання на землі

LLWAS — це система на аеродромі, яка використовує анемометри (датчики швидкості та напрямку вітру), розміщені навколо та всередині аеропорту.

Сучасні системи можуть мати понад 30 анемометрів, які розміщені на відстані до 3 морських миль від аеропорту вздовж шляхів підходу та вильоту.

Бортове обладнання

Основними системами для визначення наявності зсуву вітру є:

  • Метеорадар: сканує ділянку перед літаком та надає попередження “Windshear ahead”.
  • Predictive Wind shear System (PWS): система, що сканує на 5 морських миль вперед від 0-2300 футів і 1500 футів нижче відповідно до фази польоту. Працює як доплерівський радар та сканує рух повітряних мас перед літаком та «передбачає» погіршення ситуації.
  • GPWS: не виявляє фактичного зсуву вітру, проте визначає його в поєднанні з радіовисотоміром та видає попередження про зсув вітру при різкому зниженні чи наборі висоти.

Також сучасні літаки оснащені датчиками, які виявляють зміни швидкості, надаючи пілотам застережні та попереджувальні сповіщення про ймовірність зсуву вітру.

Windshear recovery procedure

Попадання у сильний зсув вітру вимагає виконання спеціальних процедур для уникнення явища, які описані в FCOM літака. Якщо підсумувати все, при виникненні зсуву необхідно забезпечити літак такою тягою, щоб безпечно набрати висоту та уникнути її падіння. При цьому необхідно слідкувати за зближенням з іншими літаками.

Зсув вітру є великою загрозою для польотів, проте завдяки правильним діям можна безпечно уникнути та протидіяти явищу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *