Дзудзило 🙂
Блог про авіацію та все інше
Авіація Опубліковано:

Що таке QNH, QFE, QNE? Як літаки визначають висоту

Витримання правильних висот є дуже важливим в авіації, і не залежно, це маленький літак, чи великий Boeing. Сьогодні розкажу, які прилади призначені для визначення висоти, яка роль барометричного тиску та чому більшість літаків літають по “умовних” висотах.

Як визначається висота

В основному висота визначається за допомогою барометричного висотоміра.

Барометричний висотомір (альтиметр) – барометр-анероїд, який вимірює тиск. Задавши значення тиску у певній місцевості на землі, можна вказати приладу точку відліку. Якщо висота зросте, тиск, відповідно, також(упаде з висотою). Стрілка висотоміра піде вправо. Якщо ми знизимось – навпаки.

Зміна висоти на одиницю тиску називається баричний (барометричним) ступенем, який і закладається в механізм висотоміра.

Також висоти визначають за допомогою радіовисотоміра, системи GPS. Ці дані, зазвичай, резервні, або використовуються разом із системою GPWS на малих висотах, при польоті в горах.

Що таке QNH, QFE, QNE

Ілюстрація для розуміння, від якого рівня вираховується QNH, QFE, та QNE

Відносна висота (height) та QFE

Відносна висота — висота над аеродромом Висоті відповідає тиск QFE, або тиск, виміряний на рівні ЗПС аеродрому. Тобто якщо ми, знаходячись на злітно-посадковій смузі, установимо тиск QFE, на альтиметрі побачимо висоту 0.

Абсолютна висота (altitude) та QNH

Абсолютна висота — це висота над середнім рівнем моря. Відповідає тиску QNH на рівні моря у точці вимірювання. Тобто встановивши тиск QNH, ми дізнаємось перевищення літака над рівнем моря.

Ешелон польоту (Flight level) та QNE

В авіації застосовуються величини ISA (International Standard Atmosphere). Визначається стандартний тиск на рівні моря, що становить 1013,2 гПа = 760 мм рт. ст. (29,92 дюйма рт. ст. використовують в США).

Як тільки літак проходить висоту переходу, тиск на альтиметрі змінюється на стандартне значення QNE (як згадано вище, це 760 mmHg; 1013,25 hPA та 29,92 inHg). Що цікаво, оскільки тиск змінюється, в залежності від умов, літак фактично не знаходиться в горизонтальному польоті (більш «помітно» на великих відстанях). Але оскільки усі інші борти літають з тим же тиском, здійснюється однакове ешелонування, тобто літаки літають на одній висоті відносно один одного.

Ешелон — висота, розрахована за значенням стандартного тиску в сотнях футів. Тобто якщо літак досяг встановленого диспетчером рівня 36 000 футів, ешелоном польоту буде FL360.

Літаки, що летять по маршруту, літають на ешелонах, а саме на висотах відносно тисків, згаданих вище.