Що таке QNH, QFE, QNE? Як літаки визначають висоту • Дзудзило 🙂
АвіаціяОпубліковано:

Що таке QNH, QFE, QNE? Як літаки визначають висоту

Витримання правильних висот є дуже важливим в авіації, і не залежно, це маленький літак, чи великий Boeing. Сьогодні розкажу, які прилади призначені для визначення висоти, яка роль барометричного тиску та чому більшість літаків літають по “умовних” висотах.

Класифікація висот

Залежно від рівня початку відліку висоти розрізняють на:

  • Істинну: висота польоту, що визначається щодо місцевості, що знаходиться під літаком (визначають за допомогою радіовисотоміра, системи GPS. Ці дані, зазвичай, резервні, або використовуються разом із системою GPWS на малих висотах, нижче 2500 футів над поверхнею землі)
  • Абсолютну: висота польоту, що вимірюється відносно рівня Балтійського моря
  • Барометричну: висота відносно значення тиску, встановленого на альтиметрі

Як визначається висота

В авіації висоти (окрім істинної), в основному визначаються за допомогою барометричного висотоміра, тобто за характером зміни тиску стосовно рівня, прийнятого за початкову точку відліку.

Барометричний висотомір (альтиметр) – барометр-анероїд, який вимірює тиск. Задавши значення тиску у певній місцевості на землі, можна вказати приладу точку відліку. Якщо висота зросте, тиск, відповідно, також(упаде з висотою). Стрілка висотоміра піде вправо. Якщо ми знизимось — навпаки.

Зміна висоти на одиницю тиску називається баричний (барометричним) ступенем, який і закладається в механізм висотоміра. У стандартній атмосфері він дорівнює 1 гПа на 8,5 метрів.

Що таке QNH, QFE, QNE

Ілюстрація для розуміння, від якого рівня вираховується QNH, QFE, та QNE

Відносна висота (height) та QFE

Відносна висота — висота над аеродромом Висоті відповідає тиск QFE, або тиск, виміряний на рівні ЗПС аеродрому. Тобто якщо ми, знаходячись на злітно-посадковій смузі, установимо тиск QFE, на альтиметрі побачимо висоту 0.

Абсолютна висота (altitude) та QNH

Абсолютна висота — це висота над середнім рівнем моря. Відповідає тиску QNH на рівні моря у точці вимірювання. Тобто встановивши тиск QNH, ми дізнаємось перевищення літака над рівнем моря.

Ешелон польоту (Flight level) та QNE

В авіації застосовуються величини ISA (International Standard Atmosphere). Визначається стандартний тиск на рівні моря, що становить 1013,2 гПа = 760 мм рт. ст. (29,92 дюйма рт. ст. використовують в США).

Як тільки літак проходить висоту переходу, тиск на альтиметрі змінюється на стандартне значення QNE (як згадано вище, це 760 mmHg; 1013,25 hPA та 29,92 inHg). Що цікаво, оскільки тиск змінюється, в залежності від умов, літак фактично не знаходиться в горизонтальному польоті (більш «помітно» на великих відстанях). Але оскільки усі інші борти літають з тим же тиском, здійснюється однакове ешелонування, тобто літаки літають на одній висоті відносно один одного.

Ешелон — висота, розрахована за значенням стандартного тиску в сотнях футів. Тобто якщо літак досяг встановленого диспетчером рівня 36 000 футів, ешелоном польоту буде FL360.

Літаки, що летять по маршруту, літають на ешелонах, а саме на висотах відносно тисків, згаданих вище.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *