Просто блог, і нічого більше

Швидкість літака в польоті: види та особливості

Як розрізняється швидкість літака в польоті. Швидкість літака – одна із найбільш важливих характеристик літака в польоті. Швидше літак летить – більше відстані долає за менший час. Сьогодні поговоримо про те, як створюється швидкість, що таке трубка Піто, а такоже які відмінності між приладовою,  істинною та шляховою швидкостями. Окремо згадаємо про число Маха.

Трубка Піто

крило літака Cessna, трубка Піто розташована справа

Трубка Піто – L-подібна трубка, один кінець якої поміщають в потік повітря. Відповідно, потік в трубці тормозиться, і завдяки певним маніпуляціям, про які опишу далі, можна вирахувати швидкість.

Тиск, який ми отримуємо в трубці – повний, адже ми знаходимось в атмосфері, а саме сума статичного і динамічного тисків. Нас цікавить саме динамічний тиск, а саме швидкість, яку можна вирахувати із рівняння повного тиску.

Формула: V = √((2(Р — Р0))/ρ), де ρ – густина повітря, Р – повний тиск, Р0 – статичний тиск.

Види швидкості

IAS (Indicated air speed) – приладова швидкість

Еквівалентна тиску повітря. Вираховується за допомогою спеціальної трубки – трубки Піто, виведеної назовні та направленої по руху літака.

Формула: q = (ρV^2) / 2

Набігаючий потік повітря відхиляє стрілку, і інформація передається в кабіну екіпажу. Оскільки густина повітря на висоті нижча – приладова швидкість на немалому ешелоні буде значно нижчою, аніж істинна, про яку далі.

TAS (True air speed) – істинна швидкість в польоті

Використовується зазвичай лише в цілях навігації, та показує справжню швидкість польоту літака. Наприклад, якщо приладова швидкість 500 км/год, то істинна буде близько 800ста.

GS (Ground speed) – шляхова швидкість

Швидкість, з якою літак летить відносно земної поверхні, саме про неї повідомляє капітан літака пасажирам. Розраховується на підставі даних про істинну швидкість з урахуванням швидкості вітру.

Крейсерська швидкість

Така повітряна швидкість, при якій мінімальні витрати палива, а швидкість оптимальна. В середнбому складає 70-80% максимальної швидкості польоту.

Число М(Маха)

Число М, або Маха – відношення швидкості потоку до швидкості звуку в певному середовищі.

5/5