АвіаціяОпубліковано: Теги:

Польоти по VFR: які правила та обмеження

Сфера малої авіації особисто для мене асоціюється з VFR польотами, основним засобом авіації при яких є очі та базовий перелік приладів для навігації плюс GPS. Однак такі польоти також урегульовані та вимагають дотримання правил візуальних польотів, тобто VFR, visual flight rules.

Знання та дотримання цих правил зумовлюють безпечне виконання візуальних польотів.

В цій статті я більш просто та коротше, аніж в документах, опишу правила візуальних польотів в Україні, які більшою мірою повторюють ті, що є актуальними для усього світу.

Що таке VFR або правила візуальних польотів

Tecnam P2002
Tecnam P2002, літак, який навчив літати багатьох пілотів

Правила візуальних польотів (VFR, Visual flight rules) — правила експлуатації літаків у візуальних метеорологічних умовах (VMC, visual meteorological conditions). Політ за VFR передбачає гарну погоду, а саме гарну видимість, відсутність гроз та інших несприятливих погодних умов.

При виконанні польотів за VFR у неконтрольованому повітряному просторі класу G екіпажі повітряних суден користуються аеронавігаційними картами «п’ятисотками» (масштабу 1:500 000) чинного видання.

Вимоги та обмеження VFR

Для літаків авіації загального призначення не потрібен дозвіл на запуск двигуна (зазвичай використовується доповідь диспетчеру FIS).

Щоб виконати польоти за VFR в зоні польотної інформації (FIZ) в межах класу G, повинні подати заяву в Державіаслужбу України й в органи управління військ ППО.

VFR польоти виконуються в межах повітряного простору класів B, C, D, G за такими умовами:

  • При висоті до 3050 м обмеження швидкості не більше 465 км/год (250 kt).
  • Постійний радіозв’язок з органом ATS в просторі класу G в межах AFIZ.
  • Радіоприймач SSR режиму А/С при польотах у класах B, C, D.
  • Врахування температурної та барометричної поправок відповідно до Doc 8168 ІСАО.
  • VFR не застосовуються при польотах на дозвукових і надзвукових швидкостях.

Вимоги по видимості

Польоти за VFR в період між заходом і сходом сонця виконуються тільки в рівнинній і горбистій місцевості при виконанні наступних умов:

Клас повітряного просторуВідстань від хмарВидимість
B, C, D, E1500 м горизонтально, 300 м вертикально8 км (від 3050 м AMSL)
5 км (нижче 3050 м AMSL)
F, G (понад 900 м AMSL)1500 м горизонтально, 300 м вертикально8 км (від 3050 м AMSL)
5 км (нижче 3050 м AMSL)
F, G (до 900 м AMSL)Чисте небо, в межах видимості землі чи води5 км;
2 км для IAS 300 км/год і менше
вимоги видимості при польотах за правилами візуальних польотів

Вимоги по висоті

Польоти за VFR не виконуються (за винятком випадків, коли це необхідно для зльоту або посадки, або коли є дозвіл від Державіаслужби України):

а) над густонаселеними районами великих міст, містами або селищами, або над осередками людей поза приміщеннями на істинній висоті менш як 300 м над найвищою перешкодою в радіусі 600 м від повітряного судна;

б) у будь-яких інших районах, крім зазначених у п. 8. а), на істинній висоті менше 150 метрів над земною або водною поверхнею.

Радіообмін

У неконтрольованому повітряному просторі (в Україні це повітряний простір класу G нижче 1500 метрів) пілоти, які виконують польоти за правилами візуальних польотів (VFR), не зобов’язані постійно підтримувати зв’язок з диспетчерськими службами.

Розділення повітряного простору України на класи з обмеженнями та висотами, більш детально в окремій статті

Проте, пілоти можуть за власним бажанням отримати польотно-інформаційне обслуговування (Flight Information Service, FIS).

Для входу в «контрольовану» зону з диспетчерським обслуговуванням пілот зобов’язаний заздалегідь, не пізніше ніж за 10 хвилин до входу, запросити дозвіл у диспетчера.

VFR вночі

Кваліфікація VFR Night дозволяє пілотам виконувати польоти вночі за візуальних метеорологічних умов (VMC).

Польоти за VFR між заходом і сходом сонця можливі за умов:

  • Видимість біля землі не менше 8 км (5 км для гелікоптерів), висота хмар не менше 600 м.
  • Мінімальна висота польоту 300 м.
  • Для польотів вертольотів з метою порятунку людей та вивезення у медичних цілях видимість не менше 3000 м, висота хмар не менше 600 м.

Де не виконуються VFR польоти

VFR польоти не виконуються без дозволу:

  • над густонаселеними районами на висоті менш як 300 м над найвищою перешкодою.
  • на висоті менш як 150 м над землею чи водою.

Перехід на правила інструментальних польотів IFR

Командир повітряного судна, що виконує політ за VFR і має намір перейти на політ за IFR, повідомляє відповідному органові ATS про необхідні зміни, які слід внести в поточний план польоту, і одержує від нього порядок виконання польоту за IFR у контрольованому повітряному просторі.

При переході на політ за IFR при польотах у повітряному просторі класів В, C, D, E командир літака зобов’язаний погодити свої дії й ешелон (висоту) польоту з органом ATS, який зобов’язаний забезпечити встановлені інтервали між літаком і, за необхідності, погодити звільнення нижнього безпечного рівня й умови входу в суміжний диспетчерський район (зону).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *