Цікаво Опубліковано: Теги:

Що таке GPS Jamming та Spoofing і як їм протистояти

Система GPS (Global Positioning System) була розроблена у 1973 році та стала доступною для цивільного використання у 1990-х роках. Вона використовує сигнали з супутників для визначення координат, часу та швидкості приймача.

GPS відіграє важливу роль у багатьох сферах життя, включаючи транспорт, логістику, військову сферу та, звісно ж, авіацію. Однак GPS може бути вразливою до методів радіоелектронної боротьби, таких як глушіння та спуфінг. Про це розкажу далі.

Методи втручання в роботу GPS

  • Jammin (глушіння): передбачає заповнення приймачів GPS неідентифікованими сигналами, що робить їх непрацездатними та блокує навігаційні можливості для усіх користувачів.
  • Спуфінг (підробка): передбачає передачу підроблених сигналів приймачам GPS, що змушує їх обчислювати неточне положення та/або час.

Вплив втручання в роботу GPS на авіацію

Сучасні літаки значною мірою залежать від супутникових систем навігації (GNSS), таких як GPS, Galileo, ГЛОНАСС та BeiDou. Ці системи використовуються для визначення точного положення літака як альтернативне джерело даних, а в певних випадках як основне.

Глушіння та спуфінг GPS можуть мати серйозні наслідки для авіації, включаючи збої в роботі навігаційних систем (недоступність та хибні сигнали GNSS, INS, FMS, збої в роботі системи ADS) і як наслідок відхилення від курсу тощо.

Льотні екіпажі проходять спеціальну підготовку, щоб діяти у разі виникнення проблем з GPS. Пілоти знають, як використовувати резервне обладнання та перевірити точність інформації про місцеперебування за допомогою більш рудиментарних засобів, наприклад, таких як інерціальна система та різні радіолокаційні засоби (VOR/DME/ILS).

Існує ряд методів захисту від GPS-глушіння та спуфінгу:

  • Моніторинг сигналів GNSS для виявлення районів з аномаліями
  • Розробка алгоритмів для кращого розрізнення фальшивих і справжніх сигналів GNSS (наприклад, бортове устаткування літаків навчено «не довіряти» дивним даним GPS)
  • Використання антен з високим коефіцієнтом посилення
  • Застосування алгоритмів детектування та відсікання фальшивих сигналів
  • Шифрування сигналів GPS
  • Інтеграція з резервними системами навігації

Отож

GPS – це важлива система, яка використовується в багатьох сферах життя. Однак система може бути вразливою до методів радіоелектронної боротьби. Існує ряд методів захисту від GPS-глушіння та спуфінгу, які можуть бути застосовані як виробниками, так і користувачами GPS-пристроїв.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *