Транспондер на літаку: режими та аварійні коди • Дзудзило 🙂
АвіаціяОпубліковано: Теги:

Транспондер на літаку: режими та аварійні коди

Транспондер на борту літака — це бортовий радіолокаційний відповідач, який відправляє унікальний код для ідентифікації літака. Також використовується для сповіщення про нештатну ситуацію та запобігання зіткненням з іншими повітряними суднами (як складова TCAS). Далі детальніше про режими роботи та аварійні коди.

Принцип роботи

Робота вторинного радіолокатора

Наземний вторинний радіолокатор відправляє радіосигнал із частотою 1030 МГц. Літак відповідає на частоті 1090 МГц. Після декодування і вимірювання затримки відповіді, сигнал, що передається, використовується для ідентифікації літака (коду та/або позивного) і відображення отриманої інформації (висота, швидкість, маршрут).

Transponder Mode

Транспондери працюють в одному з режимів. Режим запиту визначається інтервалом часу між запитними імпульсами.

Наприклад, в режимі запиту А (mode A) інтервал часу між запитними двох станцій дорівнює 8 мікросекунд і при отриманні такого запиту відповідач повітряного судна кодує в імпульсах відповіді номер борту.

  • При Mode A (Alpha) передається лише Squawk – ідентифікатор з чотирьох цифр, кожна з яких в інтервалі від нуля до семи (від 0000 до 7777).
  • У режимі C (mode C – Charlie) згаданий інтервал часу становить 21 мікросекунд, і при отриманні такого запиту відповідач кодує свою висоту.
  • Режим S (Mode S – Sierra) забезпечує передачу спеціального ідентифікатора (24bit адреса) та дає можливість передачі більшого об’єму даних, а також обмін інформацією. Зокрема Mode S забезпечує роботу ADS-B та системи TCAS.

IDENT

Транспондери мають окрему функцію “Indent”, що використовується для допомоги авіадиспетчеру ідентифікувати літак. Попросивши пілота натиснути “Ident”, диспетчер бачить борт у себе на екрані.

Для певних типів рейсів чи ситуацій використовуються спеціальні коди транспондерів, серед яких аварійні коди.

Спеціальні та аварійні коди транспондера

Використання аварійних кодів відповідача допомагає привернути увагу диспетчерів та організувати відповідне реагування на нештатну ситуацію на борту. Такі коди забезпечують вищий пріоритет обслуговування борту.

Нижче наведені приклади спеціальних кодів (SQUAWK):

SQUAWKОпис
7700Аварійний код, що повідомляє, що на борту виникла аварія.
7600Проблеми з радіо або втрата голосового зв’язку.
7500Цей код повідомляє, що літак був захоплений.
7000Європейський стандарт коду при польоті по VFR

Отож, коди транспондера є важливою складовою в управлінні польотами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *