Як працюють радіолокатори та їх роль в авіації • Дзудзило 🙂
АвіаціяОпубліковано:

Як працюють радіолокатори та їх роль в авіації

Первинний радар

Первинний радар (PSR Primary Surveillance Radar) – радар, принцип роботи якого заснований на відправленні та відбитті електромагнітних хвиль від певних цілей.

Випромінювання та повернення хвиль від літака

В основі роботи такого радара є принцип ехолокації. Антена радара випромінює імпульси великої потужності, що поширюються зі швидкістю електромагнітної хвилі (світла) – ~300 000 км/с.

Хвиля відбивається літаком, повертається та ідентифікується радаром, що обертається з певним періодом навколо осі, охоплюючи 360° простору.

Первинний радар все ще використовується службами контролю повітряного руху як резервна/додаткова система до вторинного радара, хоча його покриття та інформація є більш обмеженими.

Вторинний радар

Вторинний радар (SSR Secondary Surveillance Radar), на відміну від первинного, залежить від спеціального передавача на борту літака (transponder).

Secondary та Primary радари в аеропорту

Антена вторинного радіолокатора здійснює обертальні рухи з визначеною частотою (в середньому 5-12 обертів за хвилину). При цьому передається імпульс, який отримується та опрацьовується системами літака. Літак “відправляє” відповідь у вигляді закодованого сигналу з визначеною інформацією. Об’єм даних описано режимом передавача (SSR Mode).

Робота SSR та налаштування транспондера на борту літака (SQUAWK)

Транспондер

Наземні радари аналізують первинні та вторинні мітки. Якщо первинні отримані первинним радіолокатором, і не містять багато даних, вторинні мітки на екрані радара – мітки, отримані від літака, який обладнано транспондером. Транспондери працюють в одному з режимів (A, C, S) та передають відповідну інформацію.

Більш детально про роботу транспондера: Транспондер на літаку: режими та аварійні коди.

TCAS

Транспондери можуть контактувати один з одним, таким чином зумовлена робота системи TCAS.

ADS-B

ADS-B, or Automatic Dependent Surveillance-Broadcast – революційна система, що передбачає постійне розповсюдження даних про місцеперебування та параметри літака. Для цього літак повинен мати спеціальне обладнання для розповсюдження (ADS-B transponder, UAT або VDL) та отримання даних (GNSS тощо).

  • Automatic – не передбачає вплив пілота або авіадиспетчера.
  • Dependent – залежить від даних, що отримує літак своїми системами.
  • Surveillance – розповсюджує інформацію іншим сторонам.
  • Broadcast – інформація постійно розповсюджується.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *