Основні прилади в кабіні літака
Хотілось би створити невеликий “гайд” для тих, кому цікаво, за що відповідає кожен з основних приладів у кабіні літака. Тому нижче розгляну основні елементи авіоніки:
- Авіагоризонт (artificial horizon)
- Вказівник повороту та ковзання (Turn Coordinator)
- Висотомір (Altimeter)
- Спідометр (Airspeed indicator)
- Вказівник курсу (Heading indicator)
- Індикатор відхилення курсу (Course deviation indicator)
- Варіометр (Vertical speed indicator)
Авіагоризонт (artificial horizon)
Коли з’явились перші літаки, польоти були можливі лише за хорошої погоди та виконувались візуально. Однак з розвитком технологій та появою авіагоризонта пілоти змогли літати навіть у хмарну погоду.
Авіагоризонт — це гіроскопічний прилад, який показує екіпажу кути крену та тангажу.
Авіагоризонт є вкрай важливим приладом, адже саме він дозволяє зрозуміти положення літака в просторі навіть в умовах низької видимості. Для індикації використовуються два кольори, розділені лінією «горизонту», що символізують землю та небо. Прилад також включає позначення літака, а також шкали крену та тангажу.
Працює на основі гіроскопа (зберігає постійне положення при зміні положення літака).
Авіагоризонти бувають двох типів:
- Вид з землі на повітряне судно (західна індикація)
- Вид з повітряного судна на землю (радянська індикація)
Альтиметр (altimeter)
Альтиметр – прилад, який використовується для визначення висоти польоту. Існує два основних способи вимірювання: барометричний та радіохвильовий. Відповідно є барометричний та радіовисотомір.
Основний метод вимірювання висоти – барометричний. Він для вимірювання використовує зміну атмосферного тиску із висотою. Прилад вимірює тиск за бортом, обчислюючи висоту різниці з початковим тиском перед зльотом. Пілот встановлює початковий тиск, визначаючи нульовий рівень, наприклад рівень моря або аеродрому.
Радіовисотомір вимірює висоту літака, відправляючи радіохвилі до землі та вимірюючи час їх повернення. Радіовисотомір доволі точно визначає висоту до ~1000 метрів та використовується в основному при вирівнюванні, базуючись на його даних працює, наприклад GPWS. Принцип схожий до роботи первинного радара.
Більш детально про визначення висоти та QNH, QFE, QNE
Вказівник повороту та ковзання (turn coordinator)
Вказівник повороту та ковзання (turn coordinator) – гіроскопічний прилад, який визначає кутову швидкість літака відносно осі інерції.
Індикатор використовує металевий м’ячик, який відстежує баланс поперечних сил та зміщується залежно від ковзання літака. Пілот повинен утримувати кульку в центрі для коректних маневрів.
На практиці цього можна досягнути при комбінованому застосування елеронів та руля напряму, для виконання стабільних плавних розворотів.
Вказівник повітряної швидкості (airspeed indicator)
Вказівник повітряної швидкості в літаку дозволяє визначити приладову швидкість, тобто швидкість літака відносно повітря в цей момент часу. Для вимірювання використовується трубка Піто, яка визначає тиск набігаючого потоку.
Детальніше про визначення швидкості на борту літака
Варіометр (vertical speed indicator)
Вказівник вертикальної швидкості (варіометр) допомагає пілоту зрозуміти, чи знижується літак, чи навпаки перебуває в наборі висоти.
Прилад також, як і висотомір, працює за барометричним принципом, використовуючи зміну тиску за бортом при наборі та зниженні. Працює з незначним запізненням.
Вказівник курсу (heading indicator)
Вказівник курсу — прилад, який показує курс літака (heading, тобто куди дивиться ніс літака). Прилад не залежить від магнітного поля Землі (як магнітний компас, наприклад) і працює на основі гіроскопа.
Індикатор відхилення курсу (course deviation indicator)
Індикатор відхилення курсу — бортовий пілотажно-навігаційний прилад, що показує відхилення між реальним курсом польоту літака і розрахунковим. При положенні повітряного судна ліворуч від заданої траєкторії вказівна стрілка відхиляється праворуч, і навпаки.
Отож
У літаку також встановлено безліч приладів для контролю двигуна, систем життєзабезпечення, навігації та управління озброєнням. Усі вони працюють забезпечення доступності інформації про все обладнання та відстеження критичних параметрів.
Сучасні літаки часто використовують дисплеї зі зручним інтерфейсом для виведення інформації. Вище описані прилади залишаються для резервування, а також на невеликих літаках авіації загального призначення.
Залишити відповідь