Що таке «slip» маневри або ковзання в авіації
Slip маневри в авіації (ковзання, або скольжение, рос.) — маневри, коли літак летить не повністю паралельно напрямку свого руху, тобто рухається “боком”. Це може бути як ненавмисно, так і навмисно, залежно від ситуації.
- Ненавмисне ковзання — це результат неправильної координації роботи руля напряму та елеронів, що призводить до збільшення аеродинамічного опору.
- Навмисне ж має свої специфічні цілі.
Саме навмисне ковзання дозволяє пілоту контролювати швидкість зниження без значного збільшення швидкості польоту. Наприклад, якщо ви на посадковій прямій і розумієте, що опинились вище глісади та це «вище» не є критичним, не обов’язково здійснювати go-around маневр. Можна спробувати знизитись з більшою вертикальною, але без суттєвого росту приладової швидкості.
Так ось, існує два основні типи slip маневрів: forward slip (прямий) та side slip (боковий).
Під час обох маневрів змінюється повітряний потік навколо літака, що збільшує опір і зменшує підіймальну силу. Це дозволяє швидше втрачати висоту без збільшення швидкості.
Типи ковзань
Існує два основні типи маневрів ковзання: forward slip (пряме) та side slip (бокове).
Пряме ковзання (Forward Slip)
Forward slip — це маневр для швидкого зниження висоти без зміни курсу польоту. Уміння правильно здійснювати маневр допоможе пілоту знизитись та повернутись до правильної траєкторії заходу (глісади) без суттєвого зниження швидкості.
Для правильного здійснення маневру, перш за все, важливо випустити закрилки до максимального значення. Після цього варто знизити тягу до мінімуму.
Далі розпочинається сам маневр: пілот відхиляє штурвал в один бік (за наявності бокового вітру — проти вітру). При цьому здійснюється нахил руля напряму у протилежному напрямку. Далі поступово відхиляється штурвал від себе, щоб збільшити вертикальну швидкість зниження.
При цьому важливо контролювати крен, щоб не зміститися з курсу, та слідкувати за швидкістю. Таким чином відбувається зниження майже до моменту вирівнювання на глісаді. За певний час перед цим екіпаж плавно виходить з маневру та стабілізує зниження.
Бокове ковзання (Side Slip)
Бокове ковзання (Side Slip) — маневр, який схожий на forward slip, однак в певній мірі відрізняється. Використовується часто для боротьби з боковим вітром.
При заході створюється крен в сторону вітру. Педалями здійснюється вирівнювання носа в сторону бажаного курсу посадки. Це усе стабілізується і літак здійснює зниження. Особливу увагу необхідно приділити контролю за значенням приладової швидкості та за потреби додати режиму двигунів.
Ковзання в повороті (Slipping Turn)
Slipping turn поєднує ковзання і поворот, дозволяючи одночасно знижуватися і змінювати курс. Цей маневр використовується для швидкого зниження висоти під час виконання повороту, наприклад, при посадці на обмеженій ділянці, особливо коли відбулась відмова двигуна і необхідно оперативно знизитись.
Forward slip у цивільній авіації
Маневри ковзання широко використовуються пілотами в різних ситуаціях, від навчальних польотів до екстрених посадок.
Наприклад, у 1983 році канадський Boeing 767 успішно приземлився без палива завдяки використанню forward slip для швидкого зниження на обмеженому просторі.
Отож
Ковзання, хоч і є невід’ємною частиною управління літаком, потребує чіткої координації дій пілота. Маневри forward slip, side slip і slipping turn є важливими інструментами в арсеналі пілота для контролю висоти та курсу під час польоту і посадки.
Залишити відповідь