Цікаві факти про авіацію, про які варто знати
Авіація — динамічна та надзвичай цікава сфера, яка славиться міфами та загадками, особливо в багажі різнопланових конспірологів та журналістів. Далі розгляну топ цікавих фактів про авіацію, які є найбільш відомими на сьогодні.
«Хімтрейли»
Безхмарного дня, гуляючи містом, нерідко помічаємо (на жаль, поки що не в Україні) довгий пінистий слід в небі, створений літаком попереду. Раптом комусь не відомо, існує доволі абсурдна теорія про світову змову про масове забруднення землі з літаків, а саме розпилення отрути, про яке свідчать ті самі білі смужки в небі позаду літаків. Проте це просто інверсійний слід.
Інверсійний слід — це не вихлопні гази двигунів, а конденсація водяної пари навколо гарячого повітря з вихлопу реактивного двигуна. Безперечно, літаки забруднюють повітря, але це не ті білі смуги в небі, що він залишає після себе.
Чорний ящик насправді не чорний?
Чорний ящик у літаку зовсім не чорний, а має яскравий колір для того, щоб його простіше знайти у випадку авіакатастрофи. Більш детально про чорні ящики в окремій статті.
Кожні 5 секунд…
Кожні 3-5 секунд, десь злітає чи сідає наймасовіший пасажирський літак Boeing 737 чи Airbus A320.
Шасі при посадці
При посадці температура коліс шасі може досягати ~290 градусів.
Найбільш масовий тренер
Cessna 172 є наймасовішим літаком у всій історії авіації. За 68 років виробництва у повітря піднялися понад 43 тисячі екземплярів, які стали «шкільною партою» для багатьох цивільних та військових пілотів.
Найкоротший політ
Рейс Westray – Papa Westray був визнаний Книгою рекордів Гіннеса як найкоротший комерційний рейс у світі (відстань лише 1,7 милі або 2,7 км) та виконується з 1967 року. Виконує його шотландська авіакомпанія Loganair. Триває рейс декілька хвилин.
Зліт та посадка проти вітру
Зліт і посадка зазвичай здійснюється проти вітру для збільшення приладової швидкості та зменшення пробігу по злітно-посадковій смузі.
Ілюмінатори
Поки літаки літали невисоко та відносно повільно, ілюмінатори були прямокутної форми. Однак ситуація кардинально змінилася з виходом на ринок революційно нових реактивних повітряних суден. Польоти на більшій висоті стали можливими, а також економічно привабливими.
Згодом стало зрозуміло, що овальні або круглі ілюмінатори забезпечують більш оптимальний розподіл навантаження.
Аплодисменти
В більшості випадків пілоти не мають можливості чути оплески пасажирів. В момент посадки та пробігу вмикається реверс, що викликає суттєвий шум в кабіні. Також в кабіні екіпажу доволі гарна звукоізоляція.
Однак в деяких випадках, особливо в кабіні менших літаків, де пілоти знаходяться «впритул» до пасажирів, аплодисменти все ж «доходять» до екіпажу.
Кисень на висоті
Рівень кисню в польоті приблизно такий, як на висоті ~3000 метрів для комфортної подорожі пасажирів. Однак за бортом спокійно дихати уже не вийде, адже повітря там розріджене.
Туалет перед польотом
Японська авіакомпанія “All Nippon Airways” з метою економії просить пасажирів перед посадкою до літака завчасно сходити в туалет. Чим менша маса літака, тим потенційно нижча витрата пального.
«Попільниця»
В 1982 літак авіакомпанії British Airways опинився в хмарі вулканічного попелу, що виникла після виверження вулкана Галунггунг. Техніки, які обслуговували літак після цього інциденту, дали йому прізвисько “Летюча попільничка”. Літак потрапив у хмару вулканічного попелу, через що на певний час відмовили всі чотири двигуни.
Залишити відповідь