АвіаціяОпубліковано: Теги:

Що таке чорний ящик в літаку та чому він не чорний

В дитинстві, коли чув згадки про таємничий чорний ящик, який необхідно знайти, щоб вияснити причини авіаційної катастрофи, уявляв собі такий кубик з дверцятами на замку. Згодом, коли дивився “Air crash investigations” зрозумів, що це зовсім не кубик, тим більше аніскільки не чорний. Вирішив коротко розказати, що таке чорний ящик та чому він такий важливий в авіації.

Що таке чорний ящик в літаку?

Чорний ящик літака
Сучасні бортові самописці мають підводний маяк, що подає імпульс певної частоти протягом 30 днів навіть глибоко в океані

На більшості літальних апаратів наявні засоби контролю, або бортові самописці. Ці пристрої записують та зберігають польотну інформацію та переговори екіпажу.

Вони використовуються для оцінки дій екіпажу під час польоту, контролю та діагностики роботи літака. Самописець відіграє важливу роль у вивченні причин авіаційних інцидентів та катастроф, допомагаючи розслідувачам встановити причини та події, що передували.

Як виглядає “чорний” ящик?

Зазвичай самописці розміщуються у хвостовій частині літака, щоб мінімізувати пошкодження.

Поміщається в титановий бронекорпус із термоізоляцією, що дозволяє витримувати високі температури під час горіння без пошкоджень протягом ~30-40 хвилин.

Хоча ящики називаються “чорними”, насправді вони зазвичай мають яскравий помаранчевий або червоний колір, щоб полегшити їх виявлення після аварії. Помаранчева фарба, до речі, також жароміцна. Зазвичай чорний ящик літака має циліндричну або кулясту форму, якщо конструкція дозволяє.

Самописець насправді дуже корисний із практичної точки зору. Не обов’язково використовувати самописець для досліджень трагічних пригод. Частіше їх використовують для вивчення роботи екіпажу на предмет можливих перевантажень під час посадки, або перевищень інших лімітів, встановлених виробником літака чи авіакомпанією.

Де розміщують чорні ящики в літаку?

Чорні ящики зазвичай розташовуються в задній частині фюзеляжу, оскільки в більшості катастроф удар відбувається спереду. Таким чином самописці в більшій частині випадків зберігаються в задовільному стані.

Типи бортових самописців

Існує два основних види бортових самописців:

  • Параметричний або Flight Data Recorder (FDR)
  • Мовленнєвий або Cockpit Voice Recorder (CVR)

Flight Data Recorder (FDR)

Реєстратор параметрів політного процесу. Він записує широкий спектр даних, пов’язаних з параметрами літака під час польоту. Ці дані дуже цінні для розслідування аварій або інцидентів, оскільки дозволяють встановити причину та обставини подій.

Cockpit Voice Recorder (CVR)

Реєстратор звукового сигналу в кабіні керування. Він фіксує аудіозаписи розмов між членами екіпажу, а також звукові сигнали, що генеруються системами літака.

Як отримати дані з самописця?

Насправді самописці не містять якихось секретних алгоритмів шифрування чи специфічних інструкцій щодо “витягування” інформації. Записане можна «переписати» після польоту на окремий носій за допомогою спеціального пристрою. Непотрібна інформація так само легко автоматично стирається.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *