АвіаціяОпубліковано: Теги:

Кисневе голодання під час польоту та як його уникнути

Гіпоксія, як і отруєння чадним газом, є доволі підступним станом організму, коли йому не вистачає кисню. Трапляється, з альпіністами, пілотами чи пасажирами літаків. Далі розгляну, наскільки часто трапляється гіпоксія на борту літака, а також що її провокує.

Чому високо дихати складніше?

Вид на крило літака в польоті
гіпоксія в польоті – прихована небезпека, до якої треба бути готовим

На великих висотах все прекрасно, проте існують дві проблеми: там холодно і падає тиск. Відповідно, молекул кисню там значно менше, повітря розріджене.

Головний мозок не може функціонувати без кисню, який критично важливий для його життєдіяльності. Симптоми гіпоксії стають помітними вище 3000 метрів, що визначає безпечну висоту для польотів на негерметичних літаках. Саме тому на висотах вище 3000км необхідно врегулювати тиск на борту літака, щоб дихати так само легко, як і на поверхні землі.

Як розпізнати гіпоксію в польоті?

Якщо з тих чи інших причин літак все ж залетів високо, пілоти моментально не «відійдуть». Відсутність нормального повітря відправляє певні сигнали людині, а саме: легке запаморочення, втрата орієнтації, «заторможеність» чи легке потемніння в очах. Якщо спочатку це буде не так помітно, з часом симптоми повільно посилюватимуться.

Серед подальших симптомів гіпоксії є головний біль, а також легкий стан ейфорії. Далі виникає сонливість, плутанина в словах та задурманеність бачення.

Якщо надалі в екіпажі не надягли кисневу маску, скоріш за все людина знепритомніє. Все залежить, наскільки швидко тиск у пасажирській кабіні змінюється тиск.

Симптоми гіпоксії прогресують швидко і можуть ускладнити управління літаком. Необхідно діяти оперативно, оскільки вони з часом погіршуються.

Звідки в літаку береться повітря?

Літаки використовують складну систему, в основі роботи якої нагнітання повітря з атмосфери та прохід через компресори у двигунах. Тиск на борту нижчий від звичайного, але залишається в комфортних межах для людини. Гаряче повітря з двигунів проходить через систему очищування та кондиціонування.

Іноді пасажири відчувають сухість повітря в літаку через великі висоти та осушення повітря в компресорах для запобігання утворенню льоду.

Коли необхідно одягати маску

Якщо планується політ негерметичним літаком на великих висотах, бажано відкрити кисневий балон уже на висоті 10000 футів. Гіпоксія впливає на кожного по-різному, нижче приблизно відображено час до втрати свідомості залежно від висоти польоту:

Висота, над рівнем моря, AMSL, feetЧас до втрати свідомості
45 0009-15 секунд
40 00015-20 секунд
35 00030-60 секунд
30 0001-2 хвилини
28 0002-3 хвилини
25 0003-5 хвилин
22 0005-10 хвилин
20 000> 30 хвилин

Способи уникнути гіпоксії

  • Для зменшення ризиків кисневого голоду, необхідно забезпечити себе постійним припливом кисню в польоті, а також моніторити насиченість крові киснем.
  • Пульсоксиметри допомагають визначити насичення (сатурацію) артеріальної крові киснем і попередньо сповістити екіпаж та пасажирів про потенційний стан гіпоксії.
  • Рекомендується також утриматись від куріння, вживання алкоголю. Також важливо не приймати медичні препарати (седативні, транквілізатори чи антигістамінні), що можуть збільшити вразливість до гіпоксії.

Коли брак кисню спричинив катастрофи

Helios flight 522

2006 року рейс авіакомпанії Helios, що прямував з Ларнаки до Афін, зіткнувся з горою. Причиною стала повільна декомпресія та, як наслідок, втрата свідомості пасажирів та екіпажу.

Malaysian MH370

Існує теорія, якій достатньо підстав, що капітан літака Boeing 777 Malaysian airlines, що виконував рейс із Куала-Лумпур, використав можливість випустити повітря та спричинив кисневий голод, чим зумовив те, що усі пасажири, а також екіпаж (з другим пілотом, який вийшов з кабіни), ймовірно, загинули. Літак так і не знайшли, однак, згідно з даними INMARSAT, капітан міг спрямувати його далеко на південь, на захід від Перту (Австралія).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *