Чим небезпечні вулкани для авіації
Виверження вулкана є серйозною небезпекою не лише для людей навколо, а також для літаків, які літають неподалік. Далі коротко розкажу, чому вулкани є небезпечними для польоту літаків та насамперед роботи авіаційних двигунів.
Чому вулкани є небезпечними для авіації?
Вулканічний попіл, який становить найбільшу небезпеку для роботи двигунів літака часто залишається в атмосфері, формує вулканічні хмари, які можуть розсіюватись на великі відстані. Проблемою цих «фейкових» хмар є те, що їх наповненням є сухий попіл, який складно ідентифікувати погодним радаром літака під час польоту.
Окрім цього є більш очевидна проблема: частинки вулканічного попелу суттєво забруднюють поверхню літака, скло кабіни та призводять до пошкоджень двигунів. При проникненні в камеру згоряння попіл розплавляється, утворюючи склоподібну масу, яка може вивести двигуни з ладу.
Потрапляння літаків в зону активності вулканів та безпосередньо у вулканічний попіл становить велику загрозу безпеці польотів та може призвести до катастрофічних наслідків.
Як передбачають активність вулканів
Для моніторингу вулканічної активності працюють спеціалізовані метеорологічні служби та системи раннього попередження, такі як VAAC (Volcanic Ash Advisory Centers). Вони відстежують активність вулканів та поширення попелу.
Вулканічні пояси світу простягаються вздовж тектонічних плит. Ці регіони відповідають за більшість вулканічних вивержень на планеті:
- Тихоокеанське вогняне кільце (75% активних вулканів світу): охоплює західне узбережжя Північної та Південної Америки, а також багато островів на Тихому океані, включаючи Японію та Індонезію.
- Індонезійський архіпелаг: через своє розташування на перехресті тектонічних плит, Індонезія має найбільшу кількість активних вулканів у світі.
- Кільце вулканів Анд: найдовший вулканічний пояс у світі, що простягається на 7000 км вздовж гірського хребта Анди в Південній Америці.
- Вулкани Європи: головними регіонами є Італія, Ісландія, а також Греція.
- Вулкани Камчатки та Курильських островів: регіони в Росії, що також відомі своєю великою кількістю активних вулканів.
Авіаційна метеорологія приділяє велику увагу вивченню вулканічної активності, адже вулканічний попіл може становити значну небезпеку для літаків.
ASHTAM
ASHTAM (Aviation Routine Weather Report) – це спеціалізований звіт, призначений для авіаційної індустрії, що містить інформацію про вулканічний попіл. Випускається у разі виверження вулкана з метою інформування пілотів та авіакомпаній щодо поширення вулканічного попелу, а також надає рекомендації щодо безпечного уникнення зон небезпеки.
Інцидент із Boeing 747 над Редаутом
15 грудня 1989 року стався доволі неприємний інцидент із Boeing 747. Boeing 747-406M авіакомпанії KLM, що виконував рейс KL867 з Амстердама до Токіо через Аляску, втратив усі чотири двигуни через попіл від вулкана Редаут.
В результаті попадання у вулканічну «хмару» у літака відмовили всі чотири двигуни. Пілоти згодом перезапустили та успішно здійснити посадку. Лайнер було повернено до експлуатації у 2012 році, а у 2018 році він був списаний після 28 років експлуатації.
Інцидент з Boeing 747 над Явою
Рейс British airwas 9 відомий багатьом, хто дивився серії Air Crash Investigations.
24 червня 1982 року Boeing 747-236B потрапив у хмару вулканічного попелу, викинутого виверженням гори Галунггунг, в Індонезії, що призвело до відмови всіх чотирьох двигунів.
Згодом літак вийшов із зони попелу, і всі двигуни були знову запущені (хоча один знову вийшов з ладу незабаром). Це дозволило йому безпечно приземлитися в аеропорту Джакарти.
Залишити відповідь