Високоплан чи низькоплан: що краще для польотів • Дзудзило 🙂
АвіаціяОпубліковано: Теги:

Високоплан чи низькоплан: що краще для польотів

Крило літака-моноплана зазвичай має два розташування: зверху(high wing) та знизу(low wing). Якщо здебільшого тренувальні невеликі літаки типу Cessna 150 мають верхнє розташування (високоплан), то пасажирські Boeing 737 чи A320 нижнє. Далі розкажу про особливості високопланів та низькопланів, а також для яких умов яка схема планера краще.

Порівняння низькоплана та високоплана

Cessna
Cessna 172 є ідеальним високопланом для тренувальних польотів

Основна відмінність низькопланів від високопланів — розташування крила. Кожна конфігурація має цілу низку переваг та недоліків, що впливають на експлуатацію літака як на землі, так і в польоті.

Літаки з високим крилом, як правило, менш «аеродинамічні» (мають більший опір) та більш стабільні, що робить їх ідеальними для навчання пілотів-початківців. Доступ до крила для технічного обслуговування у них дещо простіший.

Основні відмінності високопланів від низькопланів:

  • Аеродинаміка: високоплан більш стійкий до крену, а низькоплан більш маневровий та чутливий до управління.
  • Особливості посадки: літаки з низьким крилом, як правило, мають тенденцію довго вирівнюватись через сильніший вплив «ефекту землі», тоді як літаки з високим крилом можуть мати коротшу посадкову дистанцію, звісно, при правильній роботі екіпажу на етапі вирівнювання.
  • Звалювання: літаки з високим розташуванням крила стійкіші та демонструють кращі характеристики звалювання та не мають такої тенденції, як, наприклад, низькоплани.
  • Тренування: високоплани, як більш стійкі, є кращими «літаками-тренерами», особливо для пілотів-початківців.
  • Оглядовість: Літаки з високим крилом відрізняються видимістю вниз, тоді як літаки з низьким крилом забезпечують менш обмежену видимість угору та вперед.
  • Заправка: низькоплан заправляти набагато простіше ніж високоплан, для заправки якого необхідно буде піднятись до крила.
Заправка літака
Заправка низькопланів зазвичай відбувається простіше

Отож

Підсумовуючи, ні літаки з високим, ні з низьким крилом принципово не кращі чи гірші один від одного. Вибір залежить від конкретних вимог власника та основного завдання, для якого використовується літак.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *