Що таке Ground Effect і як він впливає на політ
При польоті гелікоптерів на висоті близькій поверхні землі (води) виникає додаткова сила, яка заставляє його висіти. Це так званий Ground effect. Виникає як наслідок повітряної «подушки» між землею та вертольотом. Проте це явище допомагає в польоті не лише вертольотам. Також це актуально для літаків, а особливо екранопланів.
Особливості виникнення
Отож, ефект землі відіграє важливу роль при зльотах та посадках, адже він посилює підіймальну силу коло землі. Особливо це спрацьовує при польоті на літаках із низько розташованим крилом, а також при великій площі крила.
В момент, коли літак летить близько землі, повітря між крилами та землею стискається, утворюючи «повітряну подушку» під крилами. Також при цьому зменшується індуктивний опір.
Внаслідок характеру та умов виникнення, явище є найбільш характерним для посадки літака, зльоту або просто польоту на надмалих висотах.
Реакція екіпажу
Особливо важливо знати про існування такого явища та правильно реагувати на поведінку літака при польоті на надмалих висотах.
При посадці у літака виникає тенденція залишатись у повітрі, навіть при зменшенні режиму двигунів. Таким чином необхідно дуже плавно вирівнювати літак, а також враховувати, що вирівнювання буде довшим. Найбільш характерно для літаків із низько розташованим крилом. У випадках, якщо не вдасться посадити літак у визначеному місці, необхідно припинити посадку і повторити її з урахуванням умов.
Також важливо слідкувати за набором висоти після зльоту, коли існує висока тенденція до набору висоти на етапі відриву.
Екраноплан
Явище ефекту землі використали як основу роботи екранопланів: великих морських «літаків», що призначені для польоту на наднизьких висотах над водою.
Залишити відповідь