Авіація Опубліковано: Теги:

Механізація крила та хвостового оперення літака

Механізація літака — усі рухомі поверхні, які дають змогу йому змінювати положення в повітрі в усіх осях.  Сьогодні розгляну закрилки, підкрилки, елерони та інші елементи, які допомагають повітряному судну здійснювати посадку повільно та стабільніше, повертати м’яко та набирати висоту так, як забажає екіпаж. Отож, розглянемо механізацію ПК.

Я вирішив поділити матеріал на 2 частини, що стосуються безпосередньо крила, а також горизонтального і вертикального стабілізаторів із відповідними рухомими частинами.

Механізація крила

Знизу на фото поверхні, що розглядаються та указані цифрою.

крило пасажирського літака Airbus
крило пасажирського літака Airbus
  1. Передкрилки: Розташовані спереду крила. Використовуються для зменшення допустимого кута атаки, як і закрилки, використовуються при злеті та посадці повітряного судна (детальніше про передкрилки)
  2. Інтерцептори (спойлери): Використовуються для зменшення швидкості літака в польоті шляхом примусового погіршення аеродинамічних властивостей крила. При їх висуванні літак немовби спрямовує потік повітря наверх, при цьому штовхаючи літак донизу, допомагаючи силі тяжіння
  3. Закрилки: В задній частині крила. Бувають різні типи закрилок. Використовуються при посадці та злеті літака для збільшення підіймальної сили та можливості летіти на менших швидкостях, що важливо при посадці та при злеті (детальніше про закрилки)
  4. Елерони: Можуть бути розташовані повністю по довжині задньої крайки крила. Використовуються для здійснення крену літака

Горизонтальний/вертикальний стабілізатори

стабілізатори пасажирського літака
стабілізатори пасажирського літака Boeing 737
  1. Вертикальний: Розташований перпендикулярно горизонтальному. Містить руль висоти, що використовується для рискання(поворотів вліво та вправо).
  2. Горизонтальний: горизонтальна поверхня, що слугує додатковим “крилом”, яке поєднує рухому поверхню, що допомагає літаку набирати висоту та знижуватись(2 на фото).

Триммери

Триммери на літаку
Триммери. Wikipedia. Автор – Abuk SABUK

Тримери — додаткові рухомі площини на елеронах, рулі напряму чи висоти. Слугують для зменшення зусиль на систему, створюючи певну аеродинамічну компенсацію. Таким чином, пілот не зобов’язаний постійно “гасити” проблеми центровки зміщеним штурвалом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *