Авіація Оновлено: Теги:

Процедури зменшення шуму NADP в авіації

Зміст

Багато аеропортів по світу мають підвищені вимоги до шуму, особливо в момент зльоту повітряних суден. Для мінімізації впливу такого шуму на мешканців прилеглих районів застосовуються так звані процедури зменшення шуму NADP (Noise Abatement Procedures). Розробляються з урахуванням стандартів ICAO (International Civil Aviation Organization).

Що таке NADP?

NADP – це стандартизовані методики зльоту, з метою забезпечити:

Зменшення шуму: досягається оптимальним встановленням потужності двигунів, конфігурацією літака та градієнтом набору висоти.

* У разі виникнення загроз для безпеки (наприклад, необхідності у збільшенні тяги двигунів для подолання звалювання або обходу небезпечних метеоумов), застосування процедур зменшення шуму не виконується.

Існує дві базові процедури захисту від шуму під час зльоту: NADP 1 та NADP 2. Вони відрізняються моментом та послідовністю зменшення тяги двигунів (thrust reduction) і прибиранням закрилок/передкрилків (flap/slat retraction).

NADP 1

Якщо одразу за торцем ЗПС (runway end) розташовані житлові або інші чутливі до шуму райони, то літак із самого початку зльоту працює з дещо меншою тягою, затримуючи при цьому прибирання закрилок, щоб швидко зменшити рівень шуму біля аеропорту.

NADP 1
Схематично процедура NADP 1
  1. Після зльоту літак починає набір висоти на початковій (злітній) конфігурації з закрилками/передкрилками.
  2. Приблизно на висоті 800 футів зменшують потужність двигунів (але не сильніше, ніж це дозволяють норми безпеки), продовжуючи набір висоти з тими ж налаштуваннями закрилків.
  3. Після досягнення близько 3000 футів закрилки поступово прибираються та відбувається «перехід» у набір висоти у звичному режимі.

NADP 1 дозволяє спочатку швидше піднятися вище над аеропортом у “злітній конфігурації” (тобто з випущеними закрилками), аби зменшити шум поблизу зони аеропорту.

NADP 2

Якщо шумочутливі території розташовані на дещо більшій відстані від аеропорту, раціональніше використовувати NADP 2, щоб раніше зменшити опір крила і підвищити швидкість набору висоти.

NADP 2
Схематично процедура NADP 2
  1. Після зльоту літак набирає висоту, але вже приблизно на 800 футах зменшує кут атаки (щоби прискоритися) та починає поступово прибирати закрилки/передкрилки.
  2. Одночасно або одразу після прибирання закрилків зменшується тяга двигунів.
  3. Досягнувши 3000 футів, відбувається «перехід» у набір висоти у звичному режимі.

Таким чином NADP 2 допомагає швидше “оптимізувати” конфігурацію літака (прибрати закрилки та зменшити потужність), щоб літак міг швидше прискоритися та зменшити шум у більш віддалених від аеропорту районах.

Отже

Застосування процедур NADP допомагає зменшити рівень шуму поблизу аеропортів (airports) і забезпечити дотримання екологічних вимог. При цьому важливо пам’ятати, що:

  • NADP 1 доцільний, якщо критичні шумочутливі райони розташовані безпосередньо біля торця злітно-посадкової смуги.
  • NADP 2 більш ефективний, якщо основні шумочутливі області знаходяться на деякій відстані від аеропорту.

Ретельно розроблені та узгоджені між усіма учасниками (авіакомпаніями, аеропортами, органами УПР – Air Traffic Control, виробниками літаків) NADP є ефективним інструментом зниження шуму, що сприяє одночасно екологічній та безпечній експлуатації повітряного простору.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *