АвіаціяОпубліковано: Теги:

Типи медичних сертифікатів для авіаційного персоналу

Оскільки доводилось неодноразово підтверджувати свою медичну льотну придатність, вирішив, що буде корисно описати процес медичної сертифікації авіаційного персоналу, які існують сертифікати, а також як проходить медогляд пілотів, бортпровідників та авіадиспетчерів.

Медичні сертифікати для пілотів літаків визначаються Міжнародною організацією цивільної авіації (ICAO). ICAO встановлює стандарти та рекомендовані практики (SARPS), які зазначені в Annex 1.

Медичні сертифікати залежно від професій

Існує декілька видів медичних сертифікатів, залежно від професії та досвіду.

ClassЛіцензіяПоновленняВимоги
1CPL
MPL
ATPL
– щорічно молодше 60 років
– кожні 6 місяців старше 60 років
– ЕКГ щороку віком від 50 років.
– ЕКГ кожні 2 роки віком 30-50 років.
– тест слуху кожні 5 років віком до 40 років, кожні 2 роки для старших.
* за 45 днів до кінця терміну придатності
2PPL– кожні 5 років молодше 40 років
– кожні 2 роки старше 40 років
* за 45 днів до кінця терміну придатності
3ATCO– кожні 2 роки молодше 40 років
– щороку старше 40 років
* за 45 днів до кінця терміну придатності
види медичних сертифікатів для авіаційного персоналу

Initial Medical check

Первинний медичний огляд класу 1 може бути проведений тільки в авіаційно-медичному центрі (AeMC), сертифікованому для проведення медичних оглядів класу 1. Тобто не дивуйтесь, якщо медичний центр пропонуватиме проходження повторних медоглядів для пілотів Class 1, але первинно пройти обстеження він вам не дозволить. Такі правила. І ціни тут теж вищі.

Медичний огляд для поновлення або продовження медичного сертифіката може бути проведений або в AeMC, або авторизованим авіаційно-медичним екзаменатором (AME), який має привілеї для продовження та поновлення медичного сертифіката класу 1.

Як проходить медогляд?

Оскільки я мав досвід проходження медогляду як в Україні, так і в країні ЄС, можу коротко описати процес медогляду.

Перш за все, це довго, і, можливо, затягнеться не на один день. Готуйтесь, що необхідно буде провести як мінімум 5 годин в клініці, хоча зазвичай більше. Медогляд зазвичай проходять лише зранку, з метою взяття аналізів та отримання результату після обіду.

Якщо процес налагоджено, ви отримаєте чіткий алгоритм дій (кабінетів), а також рекомендації «куди коли бажано зайти». Таким чином ви гулятимете з кабінету в кабінет, від взяття аналізів до офтальмолога з його незрозумілими малюнками при тесті на дальтонізм (я чого одного разу не зовсім розібрав одну таку, хоча згодом таки побачив те, що треба). Наприкінці ви відсидите ще одну чергу до головного лікаря, який заповнить декілька папірців, заповнить сертифікат, далі оплата і вуаля! Дуже коротко, однак в цілому тут нічого особливого. Ну хіба специфіка кожної клініки різна, лікарі, обладнання і т.д.

Де проходять медогляд в Європі

Медогляд для авіаційного персоналу зазвичай відбувається в спеціалізованих Aero-medical centre (AeMC), в яких наявна потрібна інфраструктура та є сертифіковані лікарі.

Отримати ліцензію можна після проходження медкомісії в одній із держав, що входить до EASA, а саме:

Австрія, Фінляндія, Латвія, Румунія, Бельгія, Франція, Литва, Словаччина, Болгарія, Німеччина, Люксембург, Словенія, Кіпр, Греція, Мальта, Іспанія, Чехія, Угорщина, Нідерланди, Швеція, Данія, Ірландія, Польща, Великобританія, Естонія, Італія, Португалія.

Я вирішив проходити медогляд в Латвії. По-перше, в Ригу переліт не надто дорогий, по-друге, сам медогляд відносно дешевий, по-третє, лікарі в основному знають російську, що дуже зручно, особливо коли виникають проблеми.

Сертифікат Class 1, виданий центром Aviamed в Латвії

Де проходиться медогляд в Україні

Пройти первинну медичну сертифікацію пілота в Україні можна в декількох місцях. У Києві це АМЦ НАУ (вулиця Гарматна, 47, Київ) і Медичний центр Украероруху (аеропорт Бориспіль, навпроти терміналу D, коло будівлі РСП «Київцентраеро»).

АМЦ НАУ проводить первинну медичну сертифікацію, поновлення, перевизнання сертифікатів осіб, які планують навчання/роботу за напрямком : пілот-аматор/курсант-пілот / диспетчер УПР/бортпровідник/ інший АП всіх медичних класів (I/II/III/Бортпровідник). Розташований коло НАУ, що для мене зручніше. Тому мова піде про Медцентр НАУ.

Детальніше про медогляд для авіаційного персоналу в Україні

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *