Як стати бортпровідником: навчання, пошук та особливості роботи
Оскільки мав досвід спілкування з бортпровідниками, а також маю певне розуміння їх роботи, навчання та проходження співбесіди, вирішив розказати, як стати бортпровідником, які плюси та мінуси роботи бортпровідника та чому це одна з найцікавіших професій.
Навчання
Коли вчився в НАУ, часто ставили питання на кшталт “чи є факультет стюардес?”. Отож, ні, немає. І не потрібен. Податись на вакансію бортпровідника може кожен, хто має доступ в інтернет та бажання. Освіта неважлива, хоч ви вчитель, хоч завгосп: на базі тренувальних центрів авіакомпанії вас усе одно підготують та розкажуть, як працювати.
Авіакомпанії України здебільшого вимагають лише вищу освіту, іноді обходять і її стороною, особливо коли ви в процесі навчання, або навчаєтесь заочно. WizzAir, до речі, навіть для навчання на пілота у своєму центрі підготовки не вимагав жодної профільної освіти, окрім шкільної. Для бортпровідника ті ж самі умови: закінчена повна середня освіта.
Навчання бортпровідника триває декілька місяців, впродовж яких вам подадуть багато теорії, а згодом всю увагу приділятимуть практиці.
Як шукати роботу
Зазвичай все дуже просто: при потребі авіакомпанії самі виставляють вакансії на сайтах пошуку роботи. Якщо в Україні це work.ua, rabota.ua, то для моніторингу роботи за кордоном треба моніторити профільні сайти авіакомпаній. Одначе, часто авіакомпанії, наприклад, із Близького сходу (Emirates, Air Arabia, Oman Air, Etihad, Qatar) проводять набори в Україні. Принцип такий же, хоча також вони користуються рекламою в Facebook, Instagram. Тому якщо ви “сидите” в профільних групах, скоріше побачите таку рекламу.
Тому, створюємо CV і подаємось на вакансію. Далі вам, скоріш за все, подзвонять або ж напишуть для узгодження деталей. Ну і запросять на співбесіду.
Співбесіда
Коли ви опинились на співбесіді в авіакомпанії, уважайте, пів шляху пройдено. Залишилось лише правильно себе подати перед інтерв’юером.
Співбесіди зазвичай індивідуальні, впродовж яких вам поставлять типові питання про те, хто ви та чому вирішили, що робота бортпровідника вам не набридне і т.д.
На співбесіді вам обов’язково доведеться спілкуватись англійською, можливо дадуть декілька вправ або попросять розказати «about yourself».
Також вам доведеться пройти психологічний тест. Така практика є в багатьох авіакомпаніях. Зазвичай там нічого складного, просто необхідно буде відповісти на прості питання і, що важливо, зробити це чесно.
Отож, залежно від авіакомпанії, співбесіда триває в декілька етапів. Для того, щоб дізнатись про особливості проходження більше, особисто я рекомендую написати уже працівникам бортпровідникам в Linkedin. З досвіду, люди здебільшого готові допомогти та розкажуть вам, до чого слід підготуватись більш ретельно.
Вимоги до бортпровідника
- Англійська: як мінімум у вас повинен бути Intermediate та відсутність страху розмовляти й ще раз розмовляти. Практики буде багато, навіть дуже. Особливо, якщо. авіакомпанія не українська.
- Зріст: 164-170 см для жінок і 170-175 см для чоловіків.
- Зовнішність: неприпустимі шрами на руках, шиї, голові, те саме стосується татуювань. Можуть звернути увагу на зуби, волосся і т.д.
- Вік: відбір зазвичай проходять до 27 років, хоча працювати можна і за 50, зазвичай уже як інструктор.
- Здоров’я: в Україні доведеться пройти медогляд в сертифікованому центрі, а саме, в Медцентрі НАУ. Це буде щось схоже на медогляд для пілотів, проте з дещо меншими вимогами. За кордоном те саме. Виділити тут варто зір: якщо він у вас поганий, можливо, доведеться зробити лазерну корекцію.
Переваги та недоліки
Серед очевидних плюсів роботи бортпровідників:
- Можливість подорожувати: в процесі роботи ви будете літати туди-сюди. І це повинно бути для вас плюсом, не зміг не зауважити. Ви повинні любити подорожі.
- Відпустка: зазвичай бортпровідники, як і пілоти, мають гарний соцпакет та багато днів відпустки.
- Спілкування: в процесі роботи буде багато спілкування з людьми, часто англійською.
- Соцпакет: хороші авіакомпанії оплачують транспорт, проживання в місці базування, навчання та в певних випадках відпочинок. Також пропонують знижки на перельоти для працівників.
- Динаміка: я, наприклад, хоч і працював програмістом, так і не полюбив цю професію. Занадто статично, однаково і сумно. Якщо ви не домосид і любите прогулянки та постійний рух, вам сподобається.
А тепер трішки про мінуси:
- Здоров’я: бортпровідники, проводять багато часу в небі, здебільшого стоячи. А це специфічні умови для здоров’я: ви повинні бути готові до варикозу, інших проблем із судинами і т.д. Окрім цього беріть до уваги постійну зміну часових поясів та поганий сон.
- Стрес: поки не звикнете, відчуватимете себе в постійних стресових ситуаціях. Іноді доведеться проходити через конфлікти з пасажирами.
- Життя в польотах: якщо ви любите життя “від 9 до 6”, ця робота буде для вас непростою.
Графік роботи
Як і у пілотів, у бортпровідників графік нестабільний та різниться залежно від сезону, ринку, ситуації у світі (коронавірус, війни й т.д.) та специфіки роботи авіакомпанії (регулярна чи чартерна).
Чартери здебільшого стараються економити, літають уночі та по туристичних маршрутах. Регулярні рейси часто виконуються в режимі маршрутки та більш нормовані по часу.
Графіки зазвичай контролює спеціальний відділ планування, проте, за бажання, можна попросити його скоригувати, або зробити собі day-off, якщо на це будуть підстави.
Зарплата бортпровідників
Зарплата бортпровідників залежить від країни, авіакомпанії та досвіду. Вона включає базову зарплату, можливі премії та додаткові виплати за спеціальні умови.
Зазвичай зарплата бортпровідників формується на основі кількох компонентів:
- Базова зарплата: фіксована сума, яку бортпровідник отримує як основну зарплату.
- Премії та бонуси: різні премії та бонуси залежно від завантаженості, вислуги та інших критеріїв.
- Додаткові виплати: виплати, пов’язані з переробленням, специфічними рейсами, нічними змінами та іншими умовами.
Конкретні цифри можуть варіюватися, проте в Україні в середньому можна надіятись на еквівалент 1000-1600$ в місяць із бонусами та відмінностями залежно від сезону та досвіду.
За кордоном, що очевидно, зарплати вищі. Бортпровідник Emirates може розраховувати на 2-3 тисячі доларів США. Проте влаштуватись туди та проживати в Еміратах, звісно ж, дорожче.
Кар’єра та розвиток бортпровідника
Часто під бортпровідником уявляють красиву молоду дівчину років двадцяти, яка сіяє молодістю та ідеальним здоров’ям. Проте, як і в будь-якій кар’єрі, ми ростемо та з часом стаємо менш красивими. І це не означає, що таких фахівців у сфері авіаперевезень викидають за борт.
Що цікаво, в Європі чи Штатах працювати бортпровідником ідуть люди, які значно старші українських колег, там це є нормою і немає особливих вимог до зовнішності.
- Розпочинають кар’єру як починають як лінійні, звичайні бортпровідники: вони обслуговують пасажирів під час польоту.
- З досвідом лінійний стає старшим бортпровідником: керує кабінним екіпажем, забезпечує зв’язок між пілотами, салоном та бортпровідниками, також веде документацію та налагоджує ситуацію у випадку проблем.
- Пізніше такі фахівці стають інструкторами: навчають інших бортпровідників, контролюють якість їх роботи, розробляють алгоритм подальшого навчання та відпрацювання у випадку нештатних ситуацій. Інколи можуть і літати, якщо є потреба.
Отож
Стати бортпровідником не так складно, як може здаватись. Для цього достатньо лише не мати зайвих татуювань на видимих частинах тіла, потрібно бути стресостійким, ввічливим і уважним до дрібниць. Окрім цього необхідно володіти англійською на достатньому рівні та бути пунктуальним.
Залишити відповідь