Що таке «козел» в авіації та як його уникнути
«Козел» або bouncing під час посадки – це поширена проблема при приземленні літака, з якою стикаються майже всі пілоти, особливо при навчанні. Це відбувається, коли літак на мить втрачає контакт зі злітно-посадковою смугою після торкання, знову піднімаючись у повітря.
Якщо простою мовою — коли літак стрибає по смузі при посадці, це «козел». Далі більш детально про причини.
Причини козла
Перш за все, явищу передує занадто висока, або ж навпаки низька швидкість заходу на посадку, а також вертикальна швидкість при вирівнюванні. Також ситуацію може погіршити попутний вітер, дефекти конструкції шасі, погода за бортом та недоліки поверхні злітно-посадкової смуги.
Основними причинами козла є:
- Занадто висока швидкість приземлення
- Занадто жорстка посадка, що може «підкинути» літак
- Проблеми при вирівнюванні
- Нерівності злітно-посадкової смуги
Види козла
Bouncing буває декількох видів, кожен з яких має свої особливості.
Існує три основні види “козла”:
- Шкидкісний: виникає при посадці через так званий ефект землі, коли збільшена підіймальна сила підкидає літак вгору, а потім різко зменшується. При цьому бажано «тягнути на себе» і слідкувати за вертикальною (візуально, звісно).
- Безшвидкісний: трапляється при нормальній або зниженій горизонтальній швидкості, але з перевищеною вертикальною. Літак може підстрибнути, якщо приземлення відбувається на передню стійку, що особливо небезпечно.
- Прогресивний: найнебезпечніший вид, коли амплітуда підстрибувань зростає, а горизонтальна швидкість різко падає. Може призвести до руйнування літака.
Як уникнути при посадці
Щоб уникнути цього неприємного явища при посадці, необхідно забезпечити стабілізований захід на посадку, тобто підтримувати правильну швидкість, траєкторію та зниження. Якщо захід на посадку нестабільний, краще здійснити відхід на друге коло.
Отож
Козел – ситуація, з якою стикаються всі пілоти. Іноді він відносно безпечний, а часто зовсім навпаки. Пілотам варто бути готовим до можливих наслідків.
Залишити відповідь