Чому м’яка посадка літака це не завжди добре
Авіакомпанія Ryanair отримала гарну медійність не лише через свій чудесний лоу-кост сервіс в Європі, а ще завдяки не завжди м’яким посадкам (більше завдяки реакції в медіа, ніж по факту). Спробую коротко розказати, чому м’яка посадка літака це не завжди добре.
Термін «М’яка посадка»
«М’якість» посадки літака — дуже умовне поняття. Іноді одному пасажиру літака здається, що сіли м’якенько, іншому — навпаки. З точки зору сприйняття це дуже відносно.
Те, наскільки м’яко здійснювалась посадка, визначає перевантаження в момент доторку літаком ЗПС. Якщо перевантаження не перевищує показник ~2g (для кожного літака, швидкостей є свої обмеження), посадка вважається в рамках норми.
Іноді «жорстка» посадка є необхідною, особливо в умовах, коли є загроза аквапланування (коли між шасі та покриттям ЗПС з’являється шар води), а також коли показник зчеплення зі смугою є низьким (стан ЗПС, швидкість, маса літака і т.д.).
Також за бажання сісти «м’яко» є загроза перельоту та більш жорсткої посадки (особливо при високому вирівнюванні).
«Жорстка» посадка можлива через різні фактори, включаючи неправильну оцінку ситуації. Пілоти постійно відпрацьовують посадку в різних умовах, що знижує ймовірність помилок.
Що таке вирівнювання при посадці?
Щоб літак сів м’яко, пілот повинен перед торканням ЗПС зменшити вертикальну швидкість до мінімальної. При цьому розрахунок на те, що швидкість буде достатньо низькою, а посадка здійсниться на основні стійки шасі.
Однак вирівнювання не є обов’язковим для усіх посадок. Наприклад, військова авіація не виконує вирівнювання при здійсненні посадки на авіаносець. Проте в інших випадках це необхідно.
Висновок
Жорстка посадка не обов’язково є небезпечною. Існують умови, за яких куди більш безпечно виконати посадку з більшим перевантаженням.
Залишити відповідь