Чому м’яка посадка літака це не завжди добре
Зміст
Авіакомпанія Ryanair отримала гарну медійність не лише через свій чудесний лоу-кост сервіс в Європі, а ще завдяки не завжди м’яким посадкам (більше завдяки реакції в медіа, ніж по факту). Спробую коротко розказати, чому м’яка посадка літака це не завжди добре.
Термін «М’яка посадка»
З часів СРСР в цивільній авіації «м’якість» посадки вважалось чимось, що характеризує виняткову майстерність льотних екіпажів, а за більш жорсткі приземлення могли навіть «пожурити».
Таким чином пілоти застосовували всі свої уміння та саджали літак якомога м’якше, що, звісно, тішило пасажирів та викликало ті самі оплески, однак нерідко зміщували з пріоритету безпеку.
«М’якість» посадки літака — дуже умовне поняття. Іноді одному пасажиру літака здається, що сіли м’якенько, іншому — навпаки. З точки зору сприйняття це дуже відносно.
Те, наскільки м’яко здійснювалась посадка, визначає перевантаження в момент доторку літаком ЗПС. Якщо перевантаження не перевищує показник ~2g (для кожного літака, швидкостей є свої обмеження), посадка вважається в рамках норми.
Чому м’яка посадка нерідко не є добре
«Довге» вирівнювання
Пілот старатиметься до останнього тягнути штурвал на себе, тим самим відтягуватиме момент торкання смуги. Серед очевидних ризиків – переліт, викочування за межі смуги, або, що гірше — козел, який при певних обставинах призведе уже до жорсткої посадки (коли більш правильно здійснити відхід на друге коло).
Дестабілізація заходу
Трапляються випадки, коли пілоти спеціально, перед самою посадкою, трішки «пірнають» під глісаду, з метою довго вирівнюватись та «притерти» літак якомога м’якше. Це може привести до раннього торкання смуги, що може бути особливо небезпечним.
Захід з підвищеною швидкістю
З метою довго вирівнювати літак екіпажі можуть підвищити режим двигунів, тим самим літак вирівнюватиметься довше, пролетить більше смуги і не факт! що приземлиться м’яко.
Вирівнювання «не на малому газі»
Іноді, навіть на невеличкій Cessna, якщо вирівнюєшся пере посадкою, але знаходишся все ще високо, виникає бажання «піддати газку», щоб лікак різко не просів і не відбулась жорстка посадка. Так ось, це нерідко властиве і пілотам великих пташок, що може привести до посадки з високою швидкістю та зачасту невипуском інтерцепторів (які випускаються лише за малого газу). Тобто сценарій той же: козел та ризик грубої посадки.
Погодні умови
«Жорстка» посадка можлива через різні фактори, включаючи неправильну оцінку ситуації. Пілоти постійно відпрацьовують посадку в різних умовах, що знижує ймовірність помилок.
Це робиться не з метою «вибити» шар води з під шасі, як часто згадують. Банально зчеплення зі смугою є низьким (стан ЗПС, швидкість, маса літака і т.д.) і нерідко дял випуску тієї ж механізації (інтерцепторів) потрібно більше «обтиснути» стійки шасі з поверхнею.
Іноді «жорстка» посадка є необхідною, особливо в умовах, коли є загроза аквапланування (коли між шасі та покриттям ЗПС з’являється тонесенький шар води).
Що таке аквапланування
Аквапланування – це «втрата» зчеплення коліс літака з поверхнею смуги через шар води чи мокрого снігу. Воно виникає, коли швидкість літака занадто велика, і колеса не встигають відводити воду з-під себе.
Таким чином жорстка посадка в цих умовах також може бути необхідною, щоб забезпечити кращий контакт шин зі смугою та як наслідок більш ефективне гальмування.
Що таке вирівнювання при посадці?
Щоб літак сів м’яко, пілот повинен перед торканням ЗПС зменшити вертикальну швидкість до мінімальної. При цьому розрахунок на те, що швидкість буде достатньо низькою, а посадка здійсниться на основні стійки шасі.
Однак вирівнювання не є обов’язковим для усіх посадок. Наприклад, військова авіація не виконує вирівнювання при здійсненні посадки на авіаносець. Проте в інших випадках це необхідно.
Більш детально про особливості вирівнювання при посадці літака
Отож
Жорстка посадка не обов’язково є небезпечною. Існують умови, за яких куди більш безпечно виконати посадку з більшим перевантаженням.
Залишити відповідь