Чи може авіаційне пальне замерзнути • Дзудзило 🙂
АвіаціяОпубліковано: Теги:

Чи може авіаційне пальне замерзнути

Особливістю авіаційного пального для роботи реактивного двигуна є його терпимість як до високих, так і до низьких температур.

У польоті на ешелоні температура повітря іноді може досягати -70°C, а в певних випадках ще вище. Однак літаки продовжують успішно виконувати рейси за таких обставин. Далі розкажу, що стається з пальним в таких умовах та коли воно замерзне.

Кристалізація

Якщо температура пального досягне температури замерзання, почнеться процес кристалізації, оскільки пальне, попри фільтрацію та наявність спеціальних присадок, все ж містить невелику кількість води. У результаті пальне стане в’язким і більше нагадуватиме гель. Це унеможливить стабільне перекачування насосами з бака до двигунів.

ПальнеВикористанняТемпература
Jet Aнайбільш поширений тип авіаційного пального у світі-40°C
Jet A-1покращене пальне JET A, а саме з добавками для кращої стійкості до низьких температур (у РФ існує пальне ТС-1, у Китаї No. 3)-47°C
Jet Bвикористовується в основному військовими та має вищу температуру кипіння та в’язкість-60°C
Середня температура замерзання для популярних типів реактивного пального

Як підігрівається пальне

  • Для обігріву пального існує доволі цікава система: “Fuel Oil Heat Exchanger”. Завдяки їй створюються умови, коли гаряче масло шляхом проходження по тоненьких трубках у резервуарі з пальним обмінюється з ним теплом, заодно охолоджується.
  • Ще одним способом підігріву є перекачування пального в відносно “тепліший” центральний бак, який розташовується знизу в фюзеляжі літака.
  • Гарячі гідравлічні труби літака також циркулюють навколо паливних баків.

Для контролю температури пального екіпаж моніторить її. Датчик температури, як правило, встановлюють ближче до закінцівок баків, де пальне починає замерзати раніше, ніж у ближчій до фюзеляжу частині крила. Як тільки температура палива почне наближатися до температури замерзання, датчики надішлють сигнал, і на дисплеї з’явиться попереджувальне повідомлення типу “LOW FUEL TEMP”.

Існує декілька менш очевидних способів підігріти пальне:

  • Знизитись: оскільки в стандартній атмосфері існує градієнт температури 2°C/1,000 футів, при зниженні на 10 000 футів можна опинитись в середовищі, де температура буде на 20°C вищою, ніж на ешелоні. Нехай це не зовсім економно, проте в теорії допоможе.
  • Збільшити швидкість: чим швидше летить літак, тим більше він нагрівається через тертя повітря. Тож для певних ситуацій це також буде актуально (потенційно більше для швидкісних літаків типу Конкорда)
  • Залетіти в тепле повітря: ще один варіант “зігріти” літак це просто залетіти в менш холодну повітряну масу.

На практиці реактивне пальне рідко охолоджувалось до критичних температур. В історії було небагато інцидентів, що сталися через замерзання пального. Проте один з таких випадків варто розглянути окремо. А саме, British Airways Flight 38.

Boeing 777 British Airways Flight 38 одразу після падіння в Heathrow

Boeing 777-200ER авіакомпанії British Airways, що летів з Пекіна до Лондона, 17 січня 2008 року при заході на посадку в аеропорту Heathrow різко втратив потужність двигунів, що було критично на останньому етапі заходу.

Головною причиною стало замерзання паливних труб, як наслідок польоту через зони холодного повітря на півночі РФ, де температура опускалась нижче 70°C. Причиною аварії вважають наявність кристалів льоду в пальному, які засмітили паливно-масляний теплообмінник (FOHE) кожного двигуна, що обмежувало потік палива до двигунів. В результаті це спричинило одночасну втрату потужності в обох двигунах на фінальному етапі заходу.

На щастя, екіпаж зумів “дотягнути” літак до смуги та жорстко приземлити його уже в зоні аеродрому. В результаті усі 136 пасажирів та 16 членів екіпажу успішно евакуювались. Як наслідок систему було вдосконалено.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *