Цікаво Оновлено: Теги:

Вплив радіації під час польоту літаком

Зміст

Оскільки неодноразово чув про небезпеку польотів саме через підвищений радіаційний фон на висоті. Вирішив трішки дослідити це питання та поділитися інформацією про вплив радіації під час польотів.

Що таке радіація та чому на висоті її більше

Радіація — це процес передачі енергії у вигляді частинок або електромагнітних хвиль.

Існує багато різних видів радіації, проте не всі вони небезпечні. Найбільш небезпечним є іонізуюче випромінювання. Воно може пошкодити клітини організму та спричинити рак. Таке випромінювання складається з частинок, які генерують іони при взаємодії з речовиною. Іонізуюче випромінювання може «запускаючи» хімічні реакції, які шкодять клітинам або порушують ДНК, що зрештою створює потенційний ризик виникнення раку.

Вплив на землі та на висоті

Існує багато байок та історій про те, що авіація високо в небі здатна якщо не вбити, то сильно нашкодити людині. Розберемось, чи це дійсно так.

Саркофаг ЧАЕС
Рівень радіації в Прип’яті зазвичай не перевищує 100 мкР/год.

У повсякденному житті люди постійно піддаються впливу природного фону радіації, який зазвичай є безпечним для здоров’я.

Рівень радіації зазвичай вимірюється в мікрозівертах на годину (мкЗв/год) або в мікрорентгенах на годину (мкР/год).

Нормальний рівень природного радіаційного фону на землі становить близько 10–20 мкР/год, але може незначно відрізнятися залежно від регіону. Цей рівень радіації впливає на нас щосекунди і є природним у більшості місць на Землі.

В Прип’яті, наприклад, середній фон становить від 50 до 400 мкР/годину, біля укриття ЧАЕС близько 500-700 мкР/год, що безпечно для нетривалого перебування.

Доза радіації від комп’ютерної томографії може становити від 1 до 10 мЗв за процедуру.

Знову ж таки, це може трохи змінюватись залежно від типу КТ і досліджуваної області тіла.

Під час польоту ми піддаємося дещо підвищеному рівню радіації порівняно з земним фоном

При польоті реактивним літаком висота крейсерського польоту зазвичай становить від 9 до 12 кілометрів, де концентрація космічних променів і, відповідно, рівень радіації трохи вищий, ніж на землі. Приблизні значення сягають від 100 до 200 мкР/годину. Це пов’язано з тим, що на великих висотах атмосфери менше захисту від космічного випромінювання.

Який вплив радіації на пілотів та бортпровідників?

Члени екіпажу комерційних літаків зазнають впливу набагато більших доз радіації, ніж більшість людей на Землі. В середньому, пілоти та бортпровідники отримують від 2 до 5 мілізіверт (мЗв) на рік. Це більше за допустимі дози для звичайного населення, які, наприклад, в Україні становлять 1 мЗв на рік від штучних джерел.

Екіпажі літаків фактично працюють в умовах підвищеного радіаційного фону, але в більшості країн вони не вважаються працівниками, які зазнають професійного опромінення. Це пов’язано з тим, що радіація, з якою вони стикаються, має «природне» походження.

Найбільше опромінення пілоти отримують під час далеких рейсів, зокрема трансатлантичних польотів (які можуть тривати 8–12 годин). За один такий рейс екіпаж може отримати до 0,05 мЗв дози опромінення. Це відповідає річній дозі близько 5 мЗв за умов регулярних далеких перельотів.

Як уникнути випромінювання?

В окремих випадках зручніше подорожувати автомобілем, особливо на невеликі відстані

Якщо ви хочете зменшити вплив радіації, можна обрати подорож автомобілем або поїздом. Альтернативою є вибір рейсів, які виконуються на висотах до 5 км. Зазвичай це регіональні перевезення на турбогвинтових літаках.

Отже

Отже, хоча рівень радіації на висоті вищий, ніж на поверхні Землі, отримані дози під час польоту зазвичай не становлять загрозу для здоров’я. Найбільший вплив відчувають пілоти та бортпровідники, проте навіть для них рівень опромінення часто нижчий за деякі професійні норми інших галузей.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *