Що таке помпаж авіаційного двигуна • Дзудзило 🙂
АвіаціяОпубліковано: Теги:

Що таке помпаж авіаційного двигуна

Коротко опишу таке явище як помпаж авіаційного двигуна. Розкажу, що це та за яких умов виникає помпаж, а також можливі наслідки зривного режиму роботи авіадвигуна.

Що таке помпаж авіаційного двигуна?

Помпаж авіаційного двигуна — зривний аварійний режим роботи реактивного двигуна. Призводить до ударів, різкого падіння тяги, потужної вібрації та потенційного руйнування двигуна.

Помпаж виникає доволі швидко, в момент впливу «зривних» чинників. Все починається з того, що правильний потік повітря у компресорі обривається, і між його лопатками утворюються вихори. Такі вихори спричиняють повну або часткову зупинку та дестабілізацію повітряного потоку через компресор. Замість того, щоб рухатися далі, повітря починає обертатися в колі між лопатками. Це провокується ударами з появою полум’я, яке можна спостерігати як пасажиру, так і з землі.

Коли виникає помпаж?

Помпаж на борту Ту-204 у Росії

Помпаж провокується відхиленнями в розрахунковій роботі двигуна в таких умовах:

  • Вихід літака на закритичні кути атаки
  • Попадання предмета у двигун (птах, сміття, фрагменти шини)
  • Руйнування двигуна
  • Експлуатація літака за межами його проєктних можливостей
  • Сильний зсув вітру

Чи небезпечний помпаж?

Внаслідок помпажу перед турбіною збільшується температура газів. Це може спричинити перегрів та пошкодження компонентів двигуна, втрату потужності, а також відмову двигуна.

Сучасні двигуни мають систему протипожежної автоматики, яка автоматично виявляє помпаж і усуває його. Це відбувається за допомогою вимірювання тиску та інших характеристик потоку повітря.

Висновок

Помпаж авіаційного двигуна може створювати серйозні ризики для безпеки польотів, тому важливо вчасно виявляти його та вживати відповідних заходів для його усунення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *