Розрахунок пального для польоту літака • Дзудзило 🙂
АвіаціяОпубліковано: Теги:

Розрахунок пального для польоту літака

Без пального, як і без крил, літаки не літають. Сьогодні коротко розкажу, як планується, скільки паливо повинно бути на борту для безпечного польоту та за якими правилами цей об’єм вираховують.

Airbus A350 Singapore airlines
Сучасні літаки, як цей Airbus A350 Singapore airlines, є дуже економними

Пасажирські літаки для польоту «беруть» на борт значно більше пального, ніж потрібно для того, щоб долетіти з точки А в точку Б. Це зумовлено, перш за все, вимогою до безпеки. Якщо трапиться щось незаплановане, у зв’язку з поганою погодою доведеться тривалий час кружляти в зоні очікування. Ну або аеропорт закриється і доведеться летіти в альтернативний. І таких підстав чимало, саме тому необхідно ретельно ставитись до планування вильоту.

Основні критерії розрахунку пального для вильоту

Для планування будь-якого польоту необхідно враховувати:

  • Розрахункова злітна маса заправленого літака не має перевищувати максимально допустиму (MTOW).
  • Розрахункова посадкова маса літака не повинна перевищувати максимально допустиму (MLW).
  • Розрахунковий запас пального (FOB) не повинен перевищувати об’єм паливних баків.
  • Пального повинно бути достатньо для польоту з урахуванням потенційних відхилень від запланованого маршруту (внаслідок погодних умов тощо), відходу на друге коло, знаходження в зоні очікування та відліт на запасний аеродром.

Категорії пального, яке враховують для польоту

Об’єм пального, що завантажується на борт літака, підраховується в залежності від умов польоту по маршруту, погодних умов, вибору запасних аеродромів. Повний об’єм пального складається із Ballast fuel та Block fuel:

  • Ballast fuel: пальне, що використовується для балансування на деяких типах літаків. Завантажується в окремий бак.
  • Block fuel: загальний об’єм пального, необхідного для польоту, є сумою Taxi fuel, Trip fuel, Contingency fuel, Alternate fuel, Final reserve fuel, Additional fuel та Extra fuel.
Тип пальногоВизначення
Taxi fuelОб’єм пального, необхідного для роботи APU та вирулювання літака зі стоянки до виконавчого старту на злітно-посадковій смузі.
Trip fuelПовний об’єм пального, необхідний для зльоту, польоту за маршрутом, зниження та заходу на посадку.
Contingency (Enroute reserve)Пальне для «незапланованих» обставин. Може включати незаплановані відхилення по маршруту, несподівані зміни погоди або обмеження відповідних служб контролю. Як правило складає 5% від Trip fuel
Alternate fuelПальне, об’єму якого буде достатньо для відходу на запасний аеродром від Missed Approach Point. Якщо планом польоту передбачено декілька запасних аеродромів, пального має бути достатньо для польоту до найбільш віддаленого.
Final reserve fuelОб’єм пального, який повинен залишатись на борту під час посадки. Для реактивного літака це 30 хвилин польоту, для турбогвинтового – 45 хвилин.
Reserve Fuel (Minimum Diversion Fuel)Сума Alternate fuel та Final Reserve fuel.
Additional fuelДодатковий об’єм пального. Пальне, яке додається відповідно до нормативних вимог або вимог компанії.
Extra fuelДодатковий об’єм пального, що додається на розсуд капітана чи відповідного органу планування авіакомпанії.

Витрата пального для Boeing 747 складає приблизно 12 тонн за годину, вузькофюзеляжний Airbus A320 тратить близько 2.2 тони за годину. А от сучасні реактивні пасажирські широкофюзеляжні лайнери типу A350 чи Boeing 787 тратять приблизно 5-6 тонн за голину. Саме тому важливо детально прораховувати, скільки пального необхідно брати на борт.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *