Авіація Опубліковано: Теги:

Як відбувається протиожеледна обробка літаків

Як відомо, взимку, в умовах можливого зледеніння, відбувається протиожеледна обробка літаків. Постараюсь коротко розказати про неї, також про те, які бувають методи видалення льоду, в яких умовах відбувається процедура та про вартість «поливу» літака.

Що таке протиожеледна обробка

Протиожеледна обробка — процедура очищення літаків від снігу та інею, а також їх покриття захисною сумішшю.

Зледеніння літака змінює його аеродинаміку і може викликати проблеми з керуванням та безпекою польоту. Крім того, покриті снігом чи льодом «датчики» (трубка Піто і т.д.) спотворюють інформацію для пілотів.

Методи видалення льоду

Існує декілька видів видалення замерзань з поверхонь літака: механічний, тепловий та хімічний.

  • Механічний: очищення, схоже процесу чищення автомобіля. Метод є економічно вигідним, але вимагає правильності виконання та часу.
  • Повітряно-тепловий: включає використання спеціалізованих обдувальних машин з реактивними двигунами. Метод доволі ефективний, проте вимагає правильності виконання через небезпеку пошкодження гарячим повітрям обшивки.
  • Фізико-хімічний: включає полив літака спеціальною рідиною. На сьогодні є найпоширенішим та найбільш безпечним. Про виконання процедури такого поливу описано нижче.

Відмінності між Anti-icing та De-icing

Якщо необхідно лише очистити літак, проводиться de-icing (один етап обробки).

Якщо ж зберігаються умови для зледеніння (йде сніг або переохолоджений дощ), проводиться обробка у два етапи, при цьому другий етап забезпечує захист повітряного судна від зледеніння до моменту зльоту (anti-icing). При цьому рідина для запобігання зледеніння має значно більшу концентрацію та наявність спеціальних присадок.

Як відбувається чищення поверхонь літака

Деайсер
Автомобіль-деайсер в аеропорту Бориспіль

Для здійснення процедури обробки літаків використовують спеціальні автомобілі, які часто називають деайсерами. Деайсери є невеликими спецмашинами з телескопічною висувною платформою та кабіною оператора.

Розсівання реагенту здійснюють рухомі форсунки шляхом поливу конструкції ВС підігрітим реагентом (антифризом) спрямованим щільним потоком під тиском.

Робочі форсунки із висоти ~20 метрів розпилюють реагент рівномірно по поверхні літака (в основному по верхній частині крила, яка є важливою в процесі польоту).

Коли відбувається деайсинг чи анти-айсинг

Процес протиожеледної обробки

Протиожеледну обробку бажано проводити перед зльотом, щоб забезпечити максимальну ефективність. Тривалість захисного впливу рідини залежить від погоди.

Скільки часу діє захист від замерзання?

Тривалість захисної дії залежить від багатьох факторів, таких як прогноз інтенсивності опадів та їх тип, температура повітря та тип рідини для поливу.

Яка вартість таких процедур?

Залежить від площі покриття та рідини, яку використовують. В середньому один полив вимагає від десятків до сотень літрів рідини, і полив може обходитись в декілька сотень — тисяч доларів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *