Просто блог, і нічого більше

Як літають літаки: роль крила та основні сили в польоті

Щоденно над вашими нами «пролітає» не одна біла смуга, яка свідчить про рух якогось повітряного судна, чи то громадянського, то чи військового, вантажного і тд. Ніколи не замислювалися, яким чином ці металеві пташки піднімаються в небо і тим більше – літають? Я від до певного моменту – ні. Але з часом дізнався, як літають літаки в небі. Саме про це і розкажу.

Що змушує літаки літати

Мабуть, багато хто навіть не уявляє, яким чином ці залізяки (і не тільки) піднімаються в небо. Почнімо з того, що летіти може практично все, камінь це або новенький Airbus. Але не все буде зберігати стабільність, постійну швидкість і висоту.

планер
Планер, що літає без двигуна.

Для того, щоб літаки летіли, повинні бути:

  • сам літак
  • повітря (в космосі теж полетять, але це тема іншої статті)
  • бажання змусити нашу пташку летіти

Тепер трішки про фізику польоту. Всі ми знаємо про існування таких сил як: сила тяжіння, підйомна та тяги. Як не дивно, всі вони дуже тісно зав’язані з польотом літаків. Яким чином? Про це далі.

Основні сили, що сприяють польоту

Чому літак летить? Завдяки силі тяги. Саме вона долає силу гальмування літака (опір повітря), а підйомна сила долає земне тяжіння (силу тяжіння). І літак летить!

Гідроплан
Гідроплан

У той час, поки підйомна сила дорівнює силі земного тяжіння, літак буде стабільно летіти. Збільшуємо швидкість (тягу) – пташка «піде» вгору, зменшимо – вниз.

Сума всіх цих сил при стабільному польоті дорівнює нулю.

Роль крила під час польоту

Ми багато говорили про сам літак, як він летить, про сили що існують при польоті, але не згадали про крило, що, як не дивно, є основним елементом в конструкції будь-якого повітряного судна. Чому так? А тому що саме крило є причиною виникнення підйомної сили. Але яким чином вона виникає? Розберімося в цьому.

Airbus A380
Двохпалубний Airbus A380 – найбільший у світі пасажирський літак

Підйомна сила крила створюється при різниці тисків повітря на нижній і верхній поверхнях. Тиск повітря залежить від розподілу швидкостей повітряних потоків поблизу цих поверхонь.

Це можна пояснити існуванням закону Бернуллі: збільшення швидкості рідини відбувається одночасно зі зменшенням статичного тиску

Отож, під крилом швидкість протікання повітря нижче, ніж над ним.

Саме тому підйомна сила спрямована вгору. Це буде працювати в тому випадку, якщо розглядається крило з плоско-опуклим профілем. При цьому зверху повітря проходить більше відстані, чим нижче.

Також, принцип існування підйомної сили можна пояснити по-іншому, в разі плоского крила. Так, крило, яке увігнуто під деяким кутом до горизонту, змушує частинки повітря відштовхуватись від нього вниз, і слідуючи третім законом Ньютона, крило відштовхується вгору. Згаданий кут – кут атаки.

Кут атаки – кут між набігаючим потоком та хордою крила.

Таким чином будь-яка поверхня, повернута під певним кутом, матиме змогу літати.

Сподіваюся, Ви зрозуміли основні принципи польоту і то, як літають літаки в небі. Якщо є питання – чекаю в коментарях.

4.8/5