Авіація Оновлено: Теги:

Як літають планери та як стати планеристом

Зміст

Планери — особливі літальні апарати, які тяжче повітря та літають без залучення двигуна. Далі коротко розкажу, як літають планери, а також як стати планеристом в Україні.

Як злітає планер

Планер в польоті
Планер, не оснащений двигуном, в польоті

Спершу розберемось, як планер підіймається в повітря. Для цього існує декілька способів:

  • За допомогою лебідки: лебідка тягне трос, в певний момент планер відчіплюється та злітає самостійно. Так забезпечується крутий та короткий зліт.
  • Аеробуксування: планер причіпляється до літака та буксирується на потрібну висоту, згодом відчіплюється. Популярний та ефективний спосіб.
  • Самостійний зліт: застосовується для планерів із двигуном.

Також існує запуск із гори, за допомогою рогатки або буксирування автомобілем.

Після зльоту та набору певної висоти планеристи починають використовувати особливості нашої атмосфери, а саме її нестабільність: знаходять висхідні потоки повітря та “парять” в повітрі, часом набираючи висоту, якщо є умови для цього.

Як літає планер, або магія терміків

Як не дивно, дуже популярними для планеризму є райони гірської місцевості. У таких районах можна знайти хвильові потоки, що утворюються при обтіканні повітряною масою гірських хребтів. Планеристи використовують терміки (термічні потоки), які підіймаються після прогрівання сонцем поверхні по гірських схилах вгору.

Терміки можуть забезпечувати вертикальну швидкість кілька метрів на секунду і підійматися на кілометри, в залежності від погоди та прогріву поверхні.

Проте чому звичайна Cessna так не може, а якийсь там пленер спокійно тривалий час знаходиться в повітрі та не звалюється? Перш за все, Cessna теж може, проте не так довго та ефективно. Аеродинаміка планера надзвичай ефективна, планери гладкі, їх індуктивний опір, завдяки видовженню крила, зведено до мінімуму, а паразитний, завдяки поверхні планера, також надзвичай малий. У планерів достатньо високий показник аеродинамічної якості, який характеризує дальність планування в залежності від висоти польоту.

Як далеко можна залетіти планером?

Для тривалих польотів планером потрібно розбиратись в метеорології, а саме аналізувати сприятливі умови для перельотів на великі відстані. Планеристи стежать за прогнозами та уважно аналізують атмосферні зміни перед кожним польотом. Основним буде набрати висоту, далі “ловити” термічні потоки та утримуватись.

Вміючи працювати зі висхідними термічними потоками, можна літати на значні відстані. Рекорд з максимальної дистанції на планері – 3009 км.

Безпека в планеризмі

Безпека планеристів – це пріоритет. Пілоти планерів проходять навчання та сертифікацію, щоб освоїти польоти на планерах.

Планеристи, як і пілоти великих Boeing чи Airbus, завжди дотримуються суворих процедур і правил безпеки під час польотів. Безпека завжди на першому місці, і планеристи суворо стежать за правилами та процедурами, щоб гарантувати успішні та безпечні польоти.

На сьогодні планеризм є доступним способом «пірнути» в польоти. В Європі, а саме в Австрії, Німеччині є надзвичай розвиненим та популярним. Планерний спорт організовується в рамках планерних авіаклубів (як у нас, наприклад, в Бузовій).

Де вчитись та як стати планеристом в Україні?

Перш за все, необхідно пройти медобстеження. Для польотів на планері потрібно пройти медобстеження по Class 2, як і для приватних пілотів.

Саме навчання відбувається на базі авіаклубів, на кшталт того самого, що в Бузовій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *