АвіаціяОпубліковано: Теги:

Тунельний ефект та його загроза в авіації

Хотілось би описати доволі неприємну ситуацію як в житті людини, так і при роботі екіпажу літака, а саме «тунельний ефект» – явище, коли увага звужується на одній-двох деталях, при ігноруванні інших.

Якщо в побуті це не завжди критично, в авіації може призвести до небезпечних ситуацій. Усвідомлення причин та вчасне уникнення цього явища допомагає підвищити безпеку польотів і сприяє професійному зростанню пілотів.

Що таке тунельний ефект?

Тунельний ефект – це фокусування та «зациклення» на обмеженій інформації, коли «ігнорується» все навколо. Це може статися у стресових ситуаціях, уночі, коли екіпажі втомлені, або перевантаженні інформацією. Більш детально про причини нижче.

Прикладом катастрофи, яка відбулась внаслідок зациклення екіпажем на проблемі з індикатором стійки шасі є рейс Eastern Air Lines Flight 401. В процесі пошуку проблеми з індикатором екіпаж не помітив, що літак поступово втрачав висоту.

Причини тунельного ефекту

Основними причинами тунельного ефекту є:

  • Стрес: у критичних ситуаціях, коли потрібно швидко приймати рішення, увага пілота може звужуватися, що може призвести до помилок.
  • Втома: втома суттєво знижує здатність до швидкої та правильної реакції. Пілоти, які працюють уночі більш схильні до тунельного ефекту.
  • Досвід та компетенція: недостатня підготовка до складних ситуацій призводить до зосередження на одній проблемі, втрачаючи загальну картину.
  • Людський фактор: люди іноді поводяться неочевидно.

Як уникнути тунельного ефекту?

Існує чимало способів як уникнути тунельного ефекту. Серед них:

  • Тренажерна підготовка: регулярні тренування на тренажерах, що імітують надзвичайні ситуації, допомагають пілотам розвивати навички широкого сприйняття.
  • Управління стресом: методи релаксації та управління стресом, такі як медитація та дихальні вправи, допомагають зберігати спокій і ясність розуму у складних ситуаціях.
  • Командна робота і CRM: правильна та злагоджена комунікація і взаємодія в екіпажі допомагають уникнути фокусування на одній проблемі. Саме тому важливо працювати над CRM при роботі в екіпажі.
  • Відпочинок: достатній відпочинок і дотримання режиму сну є важливими для пілотів

Отож

Тунельний ефект – проблема, яка дійсно актуальна, особливо для роботи пілотів, тому важливо уміти протидіяти та правильно боротись із цим.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *