АвіаціяОпубліковано: Теги:

Що таке реверс на літаку та яка його ефективність

Коли літак приземляєтеся, щось починає сильно шуміти, немовби двигуни замість заспокоїтись навпаки виходять на номінал. Це здебільшого робота реверса, про що я розкажу далі, а також яка його ефективність на різних швидкостях.

Що таке реверс?

Airbus A321 Finnair airlines
Реверс в роботі на Airbus A321 Finnair airlines

Реверс в авіації — режим роботи двигуна, коли його тяга перенаправлена у зворотному напрямку, забезпечуючи додаткове уповільнення літака та його швидше гальмування.

Реверс покращує гальмування, особливо в умовах, коли ллє дощ і ЗПС залита частково водою. Таким чином на високих швидкостях, коли основна гальмівна система не так ефективна, реверс є дуже корисним. Також це збільшує ресурс гальмівної системи, яка, завдяки реверсу, працює в оптимальному режимі та не потребує частого обслуговування.

Основне застосування реверсу тяги – це гальмування під час пробігу. Але він може застосовуватися і при екстреному гальмуванні за необхідності припинення зльоту.

На сьогодні 90% цивільних лайнерів обладнані реверсивною системою тяги, за винятком деяких гвинтових та спортивних літаків.

Зазвичай реверс ефективно працює разом з інтерцепторами.

Як виглядає реверс?

Існує багато видів роботи реверса, виділяють два основні, а саме Target Type і Cascade Type.

ТипОписЯк виглядає
Target Type (у вигляді ковша)Гідравлічні двері у формі ковша, які перенаправляють тягу у зворотному напрямку
Cascade Type (Каскадний реверс)Найчастіше встановлюється на турбовентиляторних двигунах з високим ступенем двоконтурності, основу зворотної тяги становить повітря із зовнішнього контуру

Робота реверса з кабіни пілотів

Для увімкнення реверса пілот шляхом перекладки спеціальних важелів, поєднаних із РУДами (ручки керування двигунами).

Реверс на турбогвинтових літаках

Реверс тяги можуть створювати гвинтові літаки з гвинтом змінного кроку. Це робиться шляхом зміни кута установки лопатей гвинта положення, коли гвинт створює зворотну тягу.

Реверс для гальмування в польоті

Реверс тяги зазвичай використовується на пробігу після торкання коліс основних стійок шасі полотна злітної смуги. Однак на деяких літаках передбачено застосування реверсу тяги в польоті (наприклад, пасажирський літак ATR-72). Зазвичай це можливе для екстреного зниження. Однак на такі режими накладені обмеження.

Для згаданого уже Boeing C-17 Globemaster III допускається ввімкнення в польоті мінімального реверсу всіх чотирьох двигунів з метою прискореного зниження.

На деяких літаках дозволено вмикати реверс в момент перед приземленням. Наприклад, Як-40 або Іл-62. Також часто зустрічалось, як реверс вмикали перед торканням ЗПС на Ту-154.

Конкорд – пасажирський літак, який використовував реверс у польоті для швидкого зниження з крейсерської висоти (~60 000 футів) під час розгерметизації та забезпечення нормального дихання пасажирів.

Захист від увімкнення реверсу в польоті

Сучасні літаки обладнані багатьма комп’ютерами та системами безпеки, включаючи захист від некоректного включення реверсу в польоті. У минулому виникали випадки помилкового включення реверсу, але наразі пілотам надані чіткі інструкції, щоб уникнути таких ситуацій.

Літак рейсу Lauda Air Flight 004 розбився після неконтрольованого спрацювання реверса на одному двигуні, що згодом призвело до звалювання та катастрофи. Літак увійшов у неконтрольоване пікірування та, не витримавши навантажень, розвалився в повітрі.

Чи можна реверсом вирулювати назад?

Повертаючись до C-17, цей літак може рухатись назад за допомогою реверсу. Двигуни літака C-17, як високоплана, розташовані достатньо високо над землею, тому це не створює небезпеки потрапляння у двигун сторонніх предметів, як, наприклад, на Boeing-737 та інших низькопланах.

Чи завжди використовується реверс?

Реверс не панацея. Ефективність реверсу оцінюється максимум у 25-30 % від загального зусилля, що загальмовує. На деяких літаках (наприклад Боїнг) йдеться взагалі про 10-15 відсотків.

Існують літаки, які не потребують наявності реверса. Це, наприклад, ЯК-42 чи BAe 146-200. Вони мають розвинену механізацію крила та невелику масу, тому для більшості ЗПС цього достатньо.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *