АвіаціяОновлено: Теги:

Що таке Glass Cockpit в літаку та які його переваги

Уже коротенько писав про основні прилади в кабіні екіпажу літака. Зараз хотілось би описати те, як виглядає кабіна пілота з більш сучасною авіонікою, де менше так званих приладів «будильників», а більше екранів. А саме про Glass Cockpit, або «скляну» кабіну.

Що таке Glass cockpit?

Garmin G1000
Система Garmin G1000 є гарним прикладом скляної кабіни та поєднує основну інформацію з параметрами польоту, навігацію, зв’язок і погоду

Простою мовою, Glass cockpit – заміна аналогових приладів в кабіні на цифрові.

Спочатку це була «гібридна» кабіна (в Boeing 737 Classic, DC9), де по чуть-чуть застосовувались бортові комп’ютери та навігаційне обладнання, згодом практично все стало цифровим, залишивши аналоговим декілька «резервних» приладів типу компаса, авіагоризонта і т.д.

Переваги скляної кабіни

Якісні дисплеї чітко передають інформацію, надаючи екіпажу можливість змінювати інформацію для виведення. У більш сучасних системах передбачено виведення повноцінної 3d мапи місцевості, що буває надзвичай зручно у випадків польотів у малознайомих місцях та за умов поганої видимості.

Елементи Glass cockpit

Скляна кабіна об’єднує безліч компонентів, серед яких основні:

ЕлементОпис
Primary Flight Display (PFD)Відображає важливу інформацію про політ, таку як положення, швидкість, висота та курс.
Multi-Function Display (MFD)Показує навігацію, продуктивність двигуна, стан системи, погоду та інформацію про дорожній рух.
Flight Management System (FMS)Допомагає керувати автопілотом, керувати планом польоту та обчислювати продуктивність.
Electronic Flight Bag (EFB)Надає цифрові версії навігаційних карт, процедур, посібників і даних про продуктивність.
Heads-Up Display (HUD)Проектує важливі дані польоту на прозорий екран для кращої видимості.

Недоліки скляної кабіни

Основним «нелоліком» є вартість. Наприклад, Garmin G1000 з установленням може коштувати десятки тисяч доларів. Аналогові прилади обійдуться значно дешевше. Деякі екрани, судячи з коментарів пілотів, інтенсивніше втомлюють очі, порівняно з аналоговими приладами.

Отож

Авіація як галузь рухається до інновацій, одним з яких є glass cockpit. Навіть літаки-довгожителі типу Cessna 172 поважного віку, які спочатку поставлялися з аналоговими приладами, модернізуються скляними кабінами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *