Що таке Controlled Flight Into Terrain або CFIT • Дзудзило 🙂
АвіаціяОпубліковано: Теги:

Що таке Controlled Flight Into Terrain або CFIT

CFIT (Controlled Flight Into Terrain) – надзвичай небезпечна ситуація в авіації, коли цілком придатний до польоту літальний апарат під повним контролем пілота ненавмисно стикається з поверхнею землі чи води. Схожі інциденти зазвичай закінчуються катастрофічно. Далі коротко розгляну, чому CFIT є однією з тем, що найбільш активно вивчаються в авіаційних дослідженнях, які причини та способи уникнення CFIT.

Основною відмінністю CFIT є те, що пілоти зазвичай не усвідомлюють небезпеку доти, доки не стане надто пізно і так званий маневр уникнення зіткнення з землею є неможливим.

Більшість інцидентів CFIT відбуваються під час етапу підходу та посадки. Багато випадків CFIT відбуваються через втрату поінформованості екіпажем літака, особливо при виконанні неточних заходів на посадку.

Погодні умови, такі як дощ, турбулентність та зледеніння, можуть створити додаткове навантаження на пілота, знизити точність радіонавігаційних засобів та погіршити видимість, особливо в нічний час, що може призвести до дезорієнтації.

Як уникнути CFIT

CFIT – комплексна проблема, яка виникає з ряду причин, тому якогось універсального рішення не існує. Однак є певні принципи, які потенційно допоможуть зменшити ймовірність CFIT:

  • Системи запобігання зіткненням із землею: такі системи як GPWS/TAWS є надзвичай важливими для виконання польотів. Саме вони є останнім рушієм впливу та інформування екіпажів літаків про зближення із землею.
  • Правильна комунікація в екіпажі, стандарти: SOP дозволяють переконатися, що екіпаж виконує всі необхідні дії, а злагоджений CRM допомагає налагодити співпрацю та інформованість членів екіпажу.
  • Професіоналізм екіпажу: пілоти зобов’язані відпрацьовувати критичні ситуації на тренажері та уміти виконувати процедури уникнення CFIT.

Як і будь-яка аварія, CFIT – комплексна проблема, яку неможливо вирішити раз і назавжди. Але є принципи, за якими авіакомпанії зводять можливість CFIT до мінімуму.

Отож

CFIT – небезпечне явище, і розуміння його «природи» є критично важливим для роботи льотних екіпажів та безпеки польотів в цілому. Вивчення аварій CFIT дозволило виявити велику кількість передумов таких подій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *