Особливості зльоту в умовах бокового вітру
Будь-які польоти будуть ускладненими, якщо зі сторони «піддуває» боковичок, особливо якщо він поривчатий та сильний. Зліт із боковим вітром може здатися простішим, ніж виконання посадки, але без базових знань як нівелювати вплив вітру можна і викотитись, або просто з’їхати зі смуги.
Сильні пориви вітру можуть призвести до відхилення літака від курсу, крену та інших небезпечних ситуацій. Тому важливо знати, як правильно нівелювати вплив вітру на різних етапах зльоту. Далі коротко розкажу як забезпечити плавний і контрольований зліт в умовах бокового вітру на кожному з етапів зльоту: під час розбігу, зльоту та набору висоти.
Розбіг
Завжди, перед тим як зарулювати на злітно-посадкову смугу, потрібно впевнитись в напрямі дії вітру. Це робиться доволі просто: вирулюємо, перевіряємо wind sock та, зважаючи на силу вітру, відхиляємо ручку управління елеронами проти вітру, тобто якщо вітер дме зліва, крутимо ручку управління чи штурвал також вліво. Цим самим ми «притискаємо» літак до землі, не даючи вітру його «здувати» в сторону.
Під час розбігу та набору швидкості елерони стають більш ефективними, тому в цей момент необхідно бути якомога уважніше та акуратно зменшити відхилення. Це допоможе уникнути різких непередбачуваних рухів після відриву, особливо на низькопланах.
Важливо також застосовувати руль напряму, особливо коли вітер настільки сильний, що це спричиняє відхилення літака з осьової лінії.
Отож, поки ми на смузі, стараємось зробити все, щоб крила були паралельно землі, а літак рухався без критичних відхилень в сторону.
Зліт та набір висоти
Ми тільки-но відірвались від злітно-посадкової смуги. Одразу відбудеться цікаве явище: літак трішки «покрутить» за вітром. Це нормально, однак важливо слідкувати за положенням крил.
При сильному боковому вітрі бажано нівелювати можливі пориви та трішки притримати передню стійку на смузі, перш ніж виконати зліт. Що важливо, якщо смуга дозволяє, бажано злітати на дещо вищій швидкості та нижчому положенні закрилок.
Залишити відповідь