Чому в Україні погані дороги: три основні причини
Не знаю, чому, та це питання мене хвилювало ще в дитинстві, можливо, вабили подорожі, а, можливо, просто рано побачив красиве та інклюзивне за кордоном. Сьогодні розкажу, як розумію проблему поганих доріг в Україні, а також чому вони такої поганої якості.
В Україні близько 170ти тисяч кілометрів доріг, і близько 80-90% з них потребують серйозного ремонту. Що б там Укравтодор та локальні структури не розказували про кліматичні умови, перевантаження надважкими вантажівками та поганою кармою, слід до цього відноситись скептично: на українських та вище широтах кламіт непростий, та, наприклад, в Естонії, Норвегії, Швеції, Канаді, Ісландії… (і більшості країн, окрім згаданої вище), дорожнє покриття у рази краще. Які ж фактори зумовлюють такий результат. Отож, підійдемо до причин.
Розглянемо основні причини
- Гроші
- Уміння
- Корупція
Гроші
Що б там не говорили, казна у нас бідна, особливо у порівнянні з минулими роками. В сусідню Польщу, де все рівненько і кишить автобанами, було вкладено велику суму з боку Євросоюзу та різних фондів. Перш за все, дороги – транспортні вузли, що забезпучують безперебійне та чітке функціонування залежних вузлів економіки. Через країну проходить чимало міжнародних автошляхів на південь Європи, що, очевидно, зіграло роль. Почалось «зростання» ще у 2000х, а досягло піку в 2004, коли країна увійшла до ЄС.
Що цікаво, в основному проводиться саме капітальний ремонт, побудова автобанів та відповідної інфраструктури, а не ямковий, який оправдав себе лише у тих випадках, коли загальний стан покриття на високому рівні.
А у нас що? Корупція, про яку далі, мізер у казначействі та дураки, які не надто знають, що роблять. Про це далі.
Уміння
Корпорація «Укравтодор», м’яко кажучи, не в тренді сучасного дорогобудування та обладнання придорожньої інфраструктури. Дорожники зазвичай погано цінуються владою, що, наприклад, зовсім навпаки у Скандинавії, чи країнах західної Європи.
Часто ми стаємо свідками раптової анархії на дорозі, коли гарячий асфальт кидають в повну води яму, з надією на те, що він її звідти випарує. Також існують проблеми із плановими роботами, що повинні попередити виникнення ям, тріщин тощо. Особливо це актуально при підготовці до зими.
Корупція
Політичні/економічні інститути, що провокують проблеми – аж зовсім не інклюзивні, і їх моторошний вплив не потрібно оминати, коли справа стосується будівництва автошляхів.
Корупція осідає на більшості проміжних шляхів, по яких курсують чималі суми, через підрядника до місцевого ватажка, від міністерства інфраструктури до сільської ради, від ЄС в дороги(переч)кишені і так далі..
Залишити відповідь