Що таке центровка літака та на що вона впливає • Дзудзило 🙂
АвіаціяОпубліковано: Теги:

Що таке центровка літака та на що вона впливає

Всі об’єкти мають центр мас (центр інерції), який залежить від форми та зосередження маси. В авіації це надзвичай важлива характеристика, нехтування якою може призвести до катастрофічних наслідків. Далі розкажу про поняття САХ (середньої аеродинамічної хорди), а також детально про центровку літака та небезпеку критичного значення центровки.

Центровка літака та поняття САХ (MAC)

Простою мовою, центровка — це розташування центра мас літака щодо хорди САХ крила. Вимірюється як відстань від передньої частини САХ до центру мас (як % від САХ).

Умовне позначення САХ (MAC)

Середня аеродинамічна хорда крила САХ (англ. Mean aerodynamic chord, MAC) – хорда такого прямокутного крила, яке має однакові з даним крилом площу, величину повної аеродинамічної сили та положення центру тиску при рівних кутах атаки.

Виражається центровка в процентах хорди та залежно від завантаження та характеристик може змінювати своє значення. Однак центровка повинна бути у визначених рамках, які не повинні виходити за межі.

Розташування центровки в залежності від САХ

Чому необхідно враховувати центровку

Центровка є важливою характеристикою, яка безпосередньо впливає на керованість (maneuverability) та стійкість (stability) літака.

Вираховується зазвичай перед виконанням польоту та залежить від завантаження літака та його характеру (екіпаж, пасажири, вантаж та їх зосередження). Окремо враховується пальне.

В процесі польоту при відпрацюванні пального дещо змінюється і центровка, що нівелюється тримером та положенням стабілізатора.

  • Надмірна передня покращує стійкість, при цьому дещо падає ефект від управління вертикальним стабілізатором, адже літак немовби старається “пірнути” донизу. Основна маса літака буде сконцентрована в передній частині літака. Це загрожує нам приземленням на передню стійку та її пошкодженням. Та й управляти у польоті таким літаком буде практично неможливо.
  • Надмірна задня центровка покращує керованість і працює навпаки. Основна маса літака буде сконцентрована в задній частині літака. Загроза полягає в
Катастрофа Boeing 747 в Баграмі внаслідок зміщення вантажу та порушення заднього центрування

Перед вильотом екіпаж літака зобов’язаний враховувати діапазон допустимих значень центровки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *