Що таке Ram Air Turbine (RAT) в літаку
Ram Air Turbine, або RAT — резервна турбіна-генератор, що забезпечує роботу критичного обладнання та авіоніки літака. При відмові двигунів літака RAT автоматично випуститься та активується. Працює такий генератор не на всіх бортах, проте його користь очевидна.
Енергія, яку можна отримати за допомогою RAT, є достатньою для живлення деякого критичного обладнання літака (такі як навігація, важливе для польоту приладове та комунікаційне обладнання) і системи керування польотом.
Спочатку RAT встановлювали в основному на військових літаках, де існував вищий ризик виходу з ладу джерел електроживлення, проте згодом система з’явилась і на цивільних суднах. Однак на деяких моделях, наприклад, Boeing 737, де пілоти можуть управляти елементами управління вручну, RAT не встановлюється (також це пов’язано з існуванням інших систем резервного живлення). Однак на сучасних пасажирських літаках з FBW, як Airbus A350, RAT є обов’язковим обладнанням.
Характеристики RAT
Щодо характеристик RAT, варто відзначити, що вони можуть варіюватися залежно від типу літака. Наприклад, діаметр пропелера може становити від 50 см до 2 метрів, як на Airbus A380.
Якщо раніше літаки мали дволопатеві пропелери, сьогодні часто використовуються багатолопатеві пропелери.
Потужність та принцип роботи RAT
Фактично, RAT є турбіною з «повітряним» приводом, що забезпечує подачу гідравлічної рідини до системи та підтримує необхідний тиск у ній. Та сама гідравлічна рідина використовується для приводу генератора змінної напруги постійної частоти.
Як уже було згадано, при неполадках у роботі основного джерела змінного струму система стає аварійним джерелом електроенергії для критичних потреб.
При швидкості польоту понад 100 вузлів (залежить від типу літака) RAT випуститься автоматично:
- при вимиканні обох двигунів
- при втраті одного двигуна та відмови електричного генератора іншого двигуна
- при втраті електроживлення
Також RAT може також бути випущена за потреби льотним екіпажем.
Однак повернення RAT назад відбувається лише гідравлічно, тому при відсутності тиску в системі прибрати її назад можна тільки на землі.
Загалом, система аварійного живлення RAT може забезпечувати приблизно 50 кВ потужності (може варіюватися залежно від типу літака), що є достатньою для нормального функціонування критичних систем літака в аварійних ситуаціях.
Залишити відповідь