Що таке Ram Air Turbine (RAT) в літаку • Дзудзило 🙂
АвіаціяОпубліковано: Теги:

Що таке Ram Air Turbine (RAT) в літаку

Ram Air Turbine, або RAT — резервна турбіна-генератор, що забезпечує роботу критичного обладнання та авіоніки літака. При відмові двигунів літака RAT автоматично випуститься та активується. Працює такий генератор не на всіх бортах, проте його користь очевидна.

RAM air turbine у випущеному стані на AIrbus A350

Енергія, яку можна отримати за допомогою RAT, є достатньою для живлення деякого критичного обладнання літака (такі як навігація, важливе для польоту приладове та комунікаційне обладнання) і системи керування польотом.

Спочатку RAT встановлювали в основному на військових літаках, де існував вищий ризик виходу з ладу джерел електроживлення, проте згодом система з’явилась і на цивільних суднах. Однак на деяких моделях, наприклад, Boeing 737, де пілоти можуть управляти елементами управління вручну, RAT не встановлюється (також це пов’язано з існуванням інших систем резервного живлення). Однак на сучасних пасажирських літаках з FBW, як Airbus A350, RAT є обов’язковим обладнанням.

Характеристики RAT

Щодо характеристик RAT, варто відзначити, що вони можуть варіюватися залежно від типу літака. Наприклад, діаметр пропелера може становити від 50 см до 2 метрів, як на Airbus A380.

Якщо раніше літаки мали дволопатеві пропелери, сьогодні часто використовуються багатолопатеві пропелери.

Потужність та принцип роботи RAT

Фактично, RAT є турбіною з «повітряним» приводом, що забезпечує подачу гідравлічної рідини до системи та підтримує необхідний тиск у ній. Та сама гідравлічна рідина використовується для приводу генератора змінної напруги постійної частоти.

Як уже було згадано, при неполадках у роботі основного джерела змінного струму система стає аварійним джерелом електроенергії для критичних потреб.

При швидкості польоту понад 100 вузлів (залежить від типу літака) RAT випуститься автоматично:

  • при вимиканні обох двигунів
  • при втраті одного двигуна та відмови електричного генератора іншого двигуна
  • при втраті електроживлення

Також RAT може також бути випущена за потреби льотним екіпажем.

Однак повернення RAT назад відбувається лише гідравлічно, тому при відсутності тиску в системі прибрати її назад можна тільки на землі.

Загалом, система аварійного живлення RAT може забезпечувати приблизно 50 кВ потужності (може варіюватися залежно від типу літака), що є достатньою для нормального функціонування критичних систем літака в аварійних ситуаціях.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *